Nowy pomysł na Mieszkanie+

opublikowano: 23-05-2019, 22:00

33 gminy podjęły uchwały w sprawie realizacji rządowego programu w modelu PPP.

PFR Nieruchomości (dawniej BGK Nieruchomości), odpowiedzialny za realizację rządowego programu budowy mieszkań na wynajem (w tym z opcją dojścia do własności), ma nową ofertę dla gmin — chce budować z nimi mieszkania na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).

— To nasza oferta dla mniejszych samorządów, bo w tej formule mogą być realizowane także niewielkie inwestycje, na około 30 mieszkań. Jako partner prywatny bierzemy na siebie praktycznie wszystkie zadania związane z budową mieszkań — od zaprojektowaniaprzez wybudowanie po utrzymanie ich przez czas trwania umowy, czyli 25 do 30 lat. PFR Nieruchomości ma szansę być pionierem w budowie osiedli mieszkalnych w tej formule — wyjaśnia Ewa Syta, rzecznik prasowy PFR Nieruchomości.

Nowa formuła

Ewa Syta informuje, że uchwały intencyjne w sprawie realizacji Mieszkania+ w PPP przyjęły już 33 gminy, w tym Giżycko, Suwałki, Darłowo, Kudowa-Zdrój, Leżajsk, Dąbrowa Górnicza i Żory. Część z nich to gminy turystyczne. Dotychczas nowe osiedla w ramach Mieszkania+ albo były realizowane samodzielnie przez PFR Nieruchomości, tj. na działkach zakupionych przez fundusz (np. projektowane osiedle Nowe Jeziorki na warszawskim Ursynowie), albo we współpracy z gminami.

Druga formuła zakłada finansowanie inwestycji przez PFR Nieruchomości na gminnej działce i późniejszą jej spłatę przez samorząd w ramach tzw. czynszu dzierżawnego. Jedną z inwestycji w Gdyni PFR Nieruchomości zrealizował wspólnie z prywatnym deweloperem. Powstało tam osiedle ze 172 mieszkaniami. Fundusz kupił działkę wraz z projektem inwestycji i wykonawstwem.

— W Gdyni zainteresowanie było rekordowe, wnioski złożyło 2,3 tys. osób. To gmina ustala kryteria społeczne, czyli decyduje, kto będzie beneficjentem Mieszkania+ — mówi rzecznik PFR Nieruchomości.

Otwarty rynek

W postępowaniach na wybór partnera prywatnego do budowy mieszkań, ogłaszanych przez gminy, oferty będą mogły składać również komercyjne firmy. Takie inwestycje nie będą jednak realizowane w ramach rządowego programu.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Będziemy brać udział w takich postępowaniach na rynkowych zasadach, a gmina wyłoni najbardziej odpowiedniego dla niej partnera. PFR Nieruchomości zagwarantuje realizację inwestycji pod szyldem Mieszkania+. Listę najemców ustali wyłącznie gmina — mówi Ewa Syta.

W przedsięwzięciach PPP z reguły prywatny partner finansujeinwestycję, a partner publiczny spłaca ją w ramach tzw. opłaty za dostępność. PPP nie wyklucza opcji dojścia do własności zamiast klasycznego najmu (najemca płaci wówczas nieco wyższy czynsz, a po kilkudziesięciu latach staje się właścicielem mieszkania).

— Jeśli gmina przewidzi dla przyszłych najemców możliwość dojścia do własności wynajmowanego mieszkania, umowę przeniesienia własności lokali partner prywatny zawrze z najemcą po zakończeniu umowy o PPP i spłacie przez niego wartości mieszkania — wyjaśnia Ewa Syta.

W ramach programu powstało dotychczas 876 mieszkań w pięciu gminach i miastach, 663 jest w budowie, a 15 tys. w trakcie projektowania. Eksperci narzekają na wolne tempo.

— Ostatnio coś drgnęło, są nowe lokalizacje. Cały czas jednak skala Mieszkania+ jest mniejsza, niż była deklarowana [pierwotnie miało powstać 3 mln mieszkań w dekadę — red.]. Program trafił na kiepski moment na rynku nieruchomości. Dzisiaj ten rynek jest bardzo dynamiczny, brakuje rąk do pracy na budowach, ceny materiałów rosną — to powoduje, że trudno dopiąć budżety. Mówiło się o tym, że rząd będzie budować nie drożej niż za 2,5 tys. zł za m kw. Dzisiaj w niektórych miastach średnie koszty budowy, bez ceny działki, sięgają 4 tys. zł za mkw. Poza tym wykonawcy mają pełne ręce roboty, deweloperzy budują na potęgę, a mieszkania sprzedają na pniu — mówi Marcin Krasoń, ekspert Odido.pl.

876

Tyle lokali powstało ww ramach Mieszkania+, a 663 są w budowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy