Nowy pomysł na Mieszkanie+

opublikowano: 23-05-2019, 22:00

33 gminy podjęły uchwały w sprawie realizacji rządowego programu w modelu PPP.

PFR Nieruchomości (dawniej BGK Nieruchomości), odpowiedzialny za realizację rządowego programu budowy mieszkań na wynajem (w tym z opcją dojścia do własności), ma nową ofertę dla gmin — chce budować z nimi mieszkania na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).

— To nasza oferta dla mniejszych samorządów, bo w tej formule mogą być realizowane także niewielkie inwestycje, na około 30 mieszkań. Jako partner prywatny bierzemy na siebie praktycznie wszystkie zadania związane z budową mieszkań — od zaprojektowaniaprzez wybudowanie po utrzymanie ich przez czas trwania umowy, czyli 25 do 30 lat. PFR Nieruchomości ma szansę być pionierem w budowie osiedli mieszkalnych w tej formule — wyjaśnia Ewa Syta, rzecznik prasowy PFR Nieruchomości.

Nowa formuła

Ewa Syta informuje, że uchwały intencyjne w sprawie realizacji Mieszkania+ w PPP przyjęły już 33 gminy, w tym Giżycko, Suwałki, Darłowo, Kudowa-Zdrój, Leżajsk, Dąbrowa Górnicza i Żory. Część z nich to gminy turystyczne. Dotychczas nowe osiedla w ramach Mieszkania+ albo były realizowane samodzielnie przez PFR Nieruchomości, tj. na działkach zakupionych przez fundusz (np. projektowane osiedle Nowe Jeziorki na warszawskim Ursynowie), albo we współpracy z gminami.

Druga formuła zakłada finansowanie inwestycji przez PFR Nieruchomości na gminnej działce i późniejszą jej spłatę przez samorząd w ramach tzw. czynszu dzierżawnego. Jedną z inwestycji w Gdyni PFR Nieruchomości zrealizował wspólnie z prywatnym deweloperem. Powstało tam osiedle ze 172 mieszkaniami. Fundusz kupił działkę wraz z projektem inwestycji i wykonawstwem.

— W Gdyni zainteresowanie było rekordowe, wnioski złożyło 2,3 tys. osób. To gmina ustala kryteria społeczne, czyli decyduje, kto będzie beneficjentem Mieszkania+ — mówi rzecznik PFR Nieruchomości.

Otwarty rynek

W postępowaniach na wybór partnera prywatnego do budowy mieszkań, ogłaszanych przez gminy, oferty będą mogły składać również komercyjne firmy. Takie inwestycje nie będą jednak realizowane w ramach rządowego programu.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Będziemy brać udział w takich postępowaniach na rynkowych zasadach, a gmina wyłoni najbardziej odpowiedniego dla niej partnera. PFR Nieruchomości zagwarantuje realizację inwestycji pod szyldem Mieszkania+. Listę najemców ustali wyłącznie gmina — mówi Ewa Syta.

W przedsięwzięciach PPP z reguły prywatny partner finansujeinwestycję, a partner publiczny spłaca ją w ramach tzw. opłaty za dostępność. PPP nie wyklucza opcji dojścia do własności zamiast klasycznego najmu (najemca płaci wówczas nieco wyższy czynsz, a po kilkudziesięciu latach staje się właścicielem mieszkania).

— Jeśli gmina przewidzi dla przyszłych najemców możliwość dojścia do własności wynajmowanego mieszkania, umowę przeniesienia własności lokali partner prywatny zawrze z najemcą po zakończeniu umowy o PPP i spłacie przez niego wartości mieszkania — wyjaśnia Ewa Syta.

W ramach programu powstało dotychczas 876 mieszkań w pięciu gminach i miastach, 663 jest w budowie, a 15 tys. w trakcie projektowania. Eksperci narzekają na wolne tempo.

— Ostatnio coś drgnęło, są nowe lokalizacje. Cały czas jednak skala Mieszkania+ jest mniejsza, niż była deklarowana [pierwotnie miało powstać 3 mln mieszkań w dekadę — red.]. Program trafił na kiepski moment na rynku nieruchomości. Dzisiaj ten rynek jest bardzo dynamiczny, brakuje rąk do pracy na budowach, ceny materiałów rosną — to powoduje, że trudno dopiąć budżety. Mówiło się o tym, że rząd będzie budować nie drożej niż za 2,5 tys. zł za m kw. Dzisiaj w niektórych miastach średnie koszty budowy, bez ceny działki, sięgają 4 tys. zł za mkw. Poza tym wykonawcy mają pełne ręce roboty, deweloperzy budują na potęgę, a mieszkania sprzedają na pniu — mówi Marcin Krasoń, ekspert Odido.pl.

876

Tyle lokali powstało ww ramach Mieszkania+, a 663 są w budowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane