Nowy prezes Basell Orlen Polyolefins

  • PAP
opublikowano: 25-02-2019, 11:02

Laurent Hautier z LyondellBasell został powołany przez Basell Europe Holdings na stanowisko prezesa, dyrektora generalnego Basell Orlen Polyolefins (BOP). Od wtorku 26 lutego zastąpi on Josepha Tannera, który zarządzał BOP od czerwca 2015 r. - podała w poniedziałek spółka.

BOP to działająca od 2003 r. spółka joint venture, utworzona przez Basell Europe Holdings i PKN Orlen. Spółka należy do Grupy LyondellBasell i Grupy Orlen, a każdy z partnerów posiada 50 proc. udziałów. Jest to jedyny w Polsce producent poliolefin - polipropylenu i polietylenu - i zarazem największy w kraju wytwórca tworzyw sztucznych.

"BOP jest jednym z największych i najbardziej nowoczesnych zakładów wytwarzających poliolefiny w Europie. Cieszę się na współpracę z zarządem i pracownikami BOP" - powiedział Laurent Hautier cytowany w komunikacie spółki. "Będziemy wzmacniać pozycję spółki, której celem jest przynoszenie korzyści udziałowcom, społeczeństwu i klientom” – podkreślił.

Jak podał BOP, Laurent Hautier to inżynier chemii, absolwent Ecole Nationale Superieure des Industries Chimiques w Nancy we Francji, który od 30 lat związany jest z LyondellBasell - ostatnio był dyrektorem zarządzającym w Lyondell Chimie SAS i kierował zakładem w Fos Sur Mer we Francji.

"Laurent Hautier ma szerokie międzynarodowe doświadczenie w obszarze zarzadzania i produkcji, które zdobył pełniąc kierownicze funkcje w zakładach w Wlk. Brytanii, we Francji, a także we Włoszech" - zaznaczyła spółka.

Według BOP w zarządzie spółki, oprócz Hautiera, który oficjalnie obejmie stanowisko prezesa 26 lutego, zasiadają: Radosław Majczak – dyrektor ds. produkcji, Jaap Rabou – dyrektor marketingu, sprzedaży i łańcucha dostaw oraz Tomasz Szymański – dyrektor finansowy.

Zakład produkcyjny BOP, gdzie wytwarzane są poliolefiny: polipropylen i polietylen, znajduje się w sąsiedztwie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku, największego w Polsce kompleksu rafineryjno-petrochemicznego.

W 2005 r. BOP uruchomił dwie instalacje: do produkcji polipropylenu Spheripol, której wydajność to 480 tys. ton rocznie, i polietylenu wysokiej gęstości Hostalen o zdolności produkcyjnej 320 tys. ton w ciągu roku. Spółka posiada również instalację wytwarzającą polietylen małej gęstości LDPE o zdolności produkcyjnej 100 tys. ton rocznie.

PKN Orlen informował w kwietniu 2017 r., że będzie dostarczał do BOP propylen, którego produkcja zostanie uruchomiona po oddaniu do użytku budowanej w zakładzie głównym płockiego koncernu instalacji metatezy. Ostatnio spółka podała, że zakończenie procesu inwestycyjnego planowane jest na połowę kwietnia.

Zawarta między PKN Orlen a BOP umowa dotyczy dostaw do 100 tys. ton propylenu w ciągu roku. Porozumienie, którego roczna wartość szacowana jest na ok. 350 mln zł, zostało podpisane na czas trwania umowy joint venture.

Instalacja metatezy w PKN Orlen zwiększy zdolności produkcyjne propylenu o jakości polimerowej z obecnych 450 tys. do 550 tys. ton rocznie. Koszt inwestycji to ok. 400 mln zł. Kontrakt na projektowanie i wykonanie instalacji metatezy płocki koncern zawarł w 2016 r. z Elektrobudową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy