Nowy Szpital na celowniku Penty

AT
opublikowano: 02-05-2012, 00:00

Fundusze private equity flirtują z branżą medyczną. Penta jest najbliżej Grupy Nowy Szpital.

Penta, fundusz private equity, chce w tym roku sfinalizować trzy transakcje, w tym jedną w sektorze ochrony zdrowia. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że Czesi interesują się Grupą Nowy Szpital.

Zarządza ona siecią dwunastu lecznic i od zeszłego roku próbuje pozyskać mniejszościowego udziałowca. Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital, nie chciał potwierdzić, że to właśnie Penta interesuje się medyczną spółką.

— Nie komentuję, ponieważ rozmowy z inwestorem finansowym nadal się toczą — zastrzega Marcin Szulwiński.

Udało się nam jednak dowiedzieć, że na polu bitwy pozostała tylko Penta, która wejdzie do szczecińskiej firmy pod koniec 2012 r. We wcześniejszych zapowiedziach Nowego Szpitala była mowa, że transakcja zostanie sfinalizowana już w pierwszym kwartale tego roku.

— Termin został przesunięty, ponieważ na rynku szpitalnym pojawiło się wiele interesujących inwestycji. W związku z tym, jeszcze raz musimy przeanalizować biznesplan, planowane projekty oraz możliwości ich finansowania — wymienia Marcin Szulwiński.

Plany wejścia inwestora pozostają jednak aktualne. Penta nie chciała komentować sprawy, ale… — Jesteśmy zainteresowani projektami w sektorze medycznym,m.in. prywatnymi szpitalami — informuje Filip Szubert, dyrektor inwestycyjny warszawskiego biura Penty.

W podobną sieć — ale na Słowacji — Penta zainwestowała jesienią zeszłego roku. Fundusz kupił większościowy pakiet w spółce Estate Consult, liczącej 10 szpitali (fundusz czeka jeszcze na zgodę słowackiego UOKiK). Filip Szubert w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” nie ukrywał, że z chęcią taką sieć dołączyłby do polskiego portfela. Nowy Szpital to łakomy kąsek.

— To firma o dużym potencjale konsolidacyjnym, a na rynku szpitalnym można spodziewać się wysypu ofert, więc będzie co kupować — uważa Tomasz Stamirowski, prezes funduszu Avallon, który także starał się o zakup pakietu udziałów Grupy Nowy Szpital.

Zdaniem Tomasza Stamirowskiego, placówki będą się konsolidować, ponieważ tylko duże grupy sprostają rosnącym wymaganiom. Nowe ubezpieczenia dla szpitali czy przepisy zmuszające je do dostosowania infrastruktury do wymogów unijnych spowodują, że koszty w ciągu najbliższych kilku lat drastycznie wzrosną. Tylko na modernizację infrastruktury szpitale wydadzą nawet 15 mld zł. Bez wsparcia inwestorów szpitale mogą nie dać rady.

Na brak zainteresowania nie mogą jednak narzekać. Do szpitala bródnowskiego, który potrzebuje pieniędzy na ośrodek radioterapii, zgłosiło się osiem podmiotów, głównie inwestorów branżowych.

Finansowi preferują prywatne, wysokospecjalistyczne placówki medyczne, do których zaliczyć można m.in. sieci kardiologiczne: AHP — Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca oraz Allenort. W pierwszą jesienią zeszłego roku zainwestował Advent International. Druga finalizuje negocjacje z funduszami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu