Nowy urząd w UE jak centralna inspekcja

opublikowano: 23-01-2018, 22:00

Kraje Wspólnoty powinny już w tym roku udostępniać informacje dotyczące rozliczania czasu pracy pracowników delegowanych.

W tym półroczu powinien być gotowy projekt przyszłego Europejskiego Urzędu Pracy (EUP). Swoim działaniem ma on wzmocnić współpracę podmiotów rynków pracy z poszczególnych państw. Obecnie trwają konsultacje publiczne nad założeniami prawnymi nowego organu. EUP miałby spełniać rolę centralnej inspekcji pracy, wspierającej krajowe administracje, przedsiębiorstwa i pracowników delegowanych oraz przyczynić się do zapewnienia uczciwości i ujednolicenia rynku pracy.

Powołanie tego organu jest związane z pracami nad ustanowieniem jednolitych przepisów Unii Europejskiej (UE) dotyczących delegowania pracowników.

— Z punktu widzenia branży transportowej, w której pracownicy delegowani stanowią znaczącą część, powołanie takiego centralnego organu byłoby przydatne, szczególnie z uwagi na obieg informacji. Wymiana danych między inspekcjami z różnych państw jest na niewystarczającym poziomie, a analizowanie przepisów z ponad 20 krajów spotyka się z wieloma utrudnieniami. W celu uzyskania wiedzy chociażby z sześciu krajów inspekcja pracy musi skontaktować się z każdym z nich indywidualnie. Gdyby zajęła się tym jedna instytucja, na pewno ułatwiłoby to i przyspieszyłokomunikację — komentuje Piotr Żółty, ekspert Inelo, firmy biorącej udział w konsultacjach projektu KE. W praktyce kraje członkowskie UE powinny mieć już informacje dotyczące rozliczania czasu pracy pracowników delegowanych i udostępniać je jako zbiór danych na własnych stronach internetowych. Zgodnie z przepisami unijnymi, każde państwo Wspólnoty zostało zobowiązane do podjęcia takiej inicjatywy do czerwca. Według oficjalnych informacji przyszły urząd miałby zwalczać nadużycia w przestrzeganiu prawa pracy i organizować transgraniczne kontrole.

— Obecnie możliwości sprawdzenia kierowcy czy firmy np. z Hiszpanii są znacznie ograniczone — podkreśla ekspert Inelo. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu