Nowym szefem NFZ prawdopodobnie będzie Jerzy Miller

opublikowano: 17-09-2004, 14:04

Były wiceminister finansów i b. wojewoda małopolski Jerzy Miller jest bardzo prawdopodobnym kandydatem na szefa Narodowego Funduszu Zdrowia. PAP z nieoficjalnych, wiarygodnych źródeł, zbliżonych do resortu zdrowia, uzyskała w piątek potwierdzenie informacji podawanej przez media.

Nowy prezes Funduszu zostanie powołany 1 października lub tuż przed tą datą. Jest to związane z tym, że wtedy wejdzie w życie ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Minister zdrowia Marek Balicki uważa, że nowy prezes Funduszu musi mieć przede wszystkim doświadczenie w kierowaniu i zarządzaniu dużymi strukturami i systemami.

"Doświadczenie ekonomiczne i umiejętność zarządzania to cechy, które są konieczne do kierowania taką instytucją jak Narodowy Fundusz Zdrowia. Słabością poprzednich nominacji było nieuwzględnienie tego elementu" - powiedział PAP w piątek Balicki.

Według niego, kolejną ważną sprawą jest, aby mianowanie szefa NFZ nie było wyborem politycznym. "Jeśli chcemy porządkować system, to osoba, która będzie kierować NFZ, nie może wejść z obciążeniami różnych powiązań politycznych. To bardzo istotne, bo od teraz będzie jednoosobowy zarząd NFZ" - zaznaczył Balicki.

W ocenie ministra nowy prezes, który obejmie swą funkcję w tak kryzysowej sytuacji systemu ochrony zdrowia, musi mieć także silną osobowość, odporną na różnego rodzaju naciski.

W ubiegły wtorek premier Marek Belka odwołał z szefowania NFZ Lesława Abramowicza i do czasu powołania nowego prezesa powierzył pełnienie tych obowiązków dotychczasowemu jego zastępcy Markowi Lejkowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowym szefem NFZ prawdopodobnie będzie Jerzy Miller