NPB poda dzisiaj dane o deficycie obrotów bieżących

Marek Druś
28-09-2001, 10:54

W piątek NBP poinformuje o deficycie obrotów bieżących w sierpniu. Oczekiwania rynku są dość rozbieżne, w wypowiedziach analityków pojawiają się kwoty od 300 do 800 mln USD. W lipcu deficyt obrotów bieżących sięgnął 296 mln USD.

Lipcowy spadek wielkości deficytu był w pewnym stopniu zaskoczeniem. W czerwcu sięgał on 956 mln USD, by miesiąc później spaść do 296 mln USD. Według analityków, tak dobry wynik to efekt poprawy wyników handlu zagranicznego i tzw. obrotów niesklasyfikowanych.

Analitycy Banku Handlowego uważają, że deficyt obrotów bieżących sięgnie w sierpniu 650-700 mln USD.

- Podłożem do naszej obecnej prognozy jest deficyt handlowy. Oczekujemy, że eksport znacząco nie zmieni się, a poziom importu może istotnie wzrosnąć – napisali w raporcie z 27 września analitycy BH.

Ich zdaniem, eksport w sierpniu wzrośnie do 3,5 mld USD z 2,6 mld USD w lipcu. Wzrośnie również wartość importu, który w sierpniu ma wynieść 3,7 mld USD i będzie o ok. 300 mln USD wyższy niż miesiąc wcześniej. Na wielkość sierpniowego deficytu wpłyną także wypłaty rekompensat dla przymusowych robotników w III Rzeszy.

Analitycy Societe Generale uważają, że wartość deficytu obrotów bieżących sięgnie w sierpniu 427 mln USD. Ich zdaniem, rynek oczekuje, że na wynik korzystnie wpłynie m.in. dobry wynik obrotów niesklasyfikowanych. Pomoże w jego ograniczeniu także brak znacznych płatności z tytułu obsługi zadłużenia zagranicznego. Z sondy przeprowadzonej przez SG wśród ekonomistów wynika, że oczekują oni deficytu o wartości ok. 413 mln USD.

Według analityków Morgan Stanley, deficyt na rachunku obrotów bieżących sięgnie w sierpniu 500 mln USD.

- Oczekujemy, że wynik eksportu nadal będzie niski przy stosunkowo słabszym imporcie - głosi raport MS z 28 września.

Także w ich opinii duży wpływ na wynik deficytu będzie miało przekazanie pieniędzy dla ofiar pracy przymusowej w III Rzeszy.

Zdaniem Societe Generale, istnieje duża szansa poprawy rocznego wyniku deficytu obrotów bieżących, który może spaść do 5,3 proc. PKB w porównaniu z 6,2 proc. w roku ubiegłym. Bank Handlowy spodziewa się jeszcze korzystniejszego wyniku, licząc że sięgnie on 5 proc. PKB, czyli 8,9 mld USD. Przez siedem miesięcy tego roku deficyt obrotów bieżących wyniósł 4,7 mld USD.

NBP poda wynik sierpniowego deficytu w piątek ok. 16.00.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NPB poda dzisiaj dane o deficycie obrotów bieżących