Nudzisz się? Zmień pracę

DCZ
01-02-2011, 06:09

Jeśli w firmie nic cię nie ekscytuje, spróbuj zmienić obowiązki. Albo poszukaj innej posady.

Nic bardziej frustrującego niż praca, która stała się rutyną.
Zobacz więcej

Nic bardziej frustrującego niż praca, która stała się rutyną.

W ankiecie przeprowadzonej wśród Amerykanów przez serwis salary.com nuda znalazła się na czwartym miejscu wśród powodów zmiany pracy. Nudzi się w firmie aż 21 proc. ankietowanych. Jednym z powszechnych objawów jest tzw. cyberlenistwo, czyli przeglądanie stron internetowych, rozmowy przez komunikatory itp. Według agencji Reuters 60 proc. amerykańskich pracowników traci na surfowanie w sieci nawet do 1,5 godz. dziennie.

A jak jest w Polsce? W badaniach firmy Gemius do ceberlenistwa w firmie przyznaje się aż 93 proc. pracowników. I co gorsza, tylko co czwarty z nich uważa to za niewłaściwe.

Tymczasem specjaliści przestrzegają, że nuda to sygnał, iż praca nie dostarcza nam tego, czego od niej oczekiwaliśmy. Taki stan ducha dopada wiele osób, choć z różnym natężeniem. Rzecz w tym, że oznacza to również straty dla pracodawcy, bo przecież płaci za nieprzepracowane godziny. Poza tym osoba, która demonstruje znudzenie, demotywuje innych.

— Przyczyn może być kilka. Jedną z najważniejszych jest nieumiejętne gospodarowanie czasem, przyzwyczajenie do działania pod presją pośpiechu i odkładanie obowiązków na później. Ale zwykle nuda to oznaka niedopasowania obowiązków do umiejętności i kwalifikacji pracownika. W obu przypadkach ucieka on od realizacji zadań — wyjaśnia Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Według Beaty Szilf-Nitka z serwisu infoPraca.pl., jednym z najlepszych sposobów rozstania się z nudą w pracy jest znalezienie takiej, która będzie wyzwaniem. Proste, prawda?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Nudzisz się? Zmień pracę