NYT: Moskiewskie city przestało być city

Sankcje nałożone na Rosję pogłębiły problemy tamtejszej dzielnicy finansowej, donosi New York Times.

Zobacz więcej

Moskiewskie City Bloomberg

Moskiewskie city, stopniowo budowane od początku ubiegłej dekady, ostatnio mocno podupadło, zauważa dziennik na stronie internetowej. Problemem liczącej osiem drapaczy chmur (i oczekującej na oddanie do 2018 r. kolejnych dziesięciu) dzielnicy finansowej jest wysoki udział pustych biur oraz fakt, że nie do końca jest tym, czym miała być. Według firmy konsultingowej Cushman & Wakefield jedna trzecia powierzchni pozostaje niewynajęta, a New York Times dotarł do danych, wskazujących, że aż 58 proc. najemców to firmy spoza branży finansowej, w tym nawet... hostel o podwyższonym standardzie.

- Kondycja moskiewskiej dzielnicy wysokościowców pokazuje szerszy problem rosyjskiej gospodarki. Na kraj nałożono szeroko zakrojone sankcje finansowe, a gospodarka jest zdominowana przez państwowe przedsiębiorstwa. Dlatego kraj po prostu nie potrzebuje takich przestrzeni dla traderów, audytorów i bankierów – ocenia New York Times.

Jak zauważa dziennik, kiedy budowa dzielnicy się rozpoczynała, wzrost gospodarczy w Rosji był znacznie szybszy niż obecnie (w latach 2000-2007 sięgał średnio 7 proc.), a inwestorzy liczyli, że Moskwa stanie się centrum poważnym finansowym. Tymczasem już w kilka miesięcy po nałożeniu na Rosję sankcji, notowania rubla są na równi pochyłej, inflacja pierwszy raz od trzech lat przekracza 8 proc., a w gospodarkę uderzył spadek cen ropy poniżej 80 USD za baryłkę.

- Ktoś sądził, że jeżeli się zbuduje w jednym miejscu dużo wieżowców, to powstanie centrum finansowe. Tyle że to tak nie działa – powiedział New York Timesowi Darrell Stanaford, analityk rynku nieruchomości w firmie Romanow Dwor.

Jego zdaniem aby powstało centrum finansowe, potrzebne są także inne czynniki.

- Bankierzy inwestycyjni i klienci hostelu potrzebują innych kawiarni, udogodnień, czy nawet wymagań co do stroju. Jaka dbająca o renomę instytucja otworzy biuro w budynku, w którym znajduje się hostel młodzieżowy? – pytał retorycznie Darrell Stanaford.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, nytimes.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / NYT: Moskiewskie city przestało być city