O awansie decyduje nabyte doświadczenie

Aneta Królak
opublikowano: 18-02-2000, 00:00

O awansie decyduje nabyte doświadczenie

Polscy menedżerowie kandydują na europejskie stanowiska

DŁUGIE OCZEKIWANIE: Osoby, które podjęłyby się pracy w Wielkiej Brytanii, muszą liczyć się nawet z czteromiesięcznym opóźnieniem. Tyle czasu potrzebują brytyjskie urzędy wizowe na wydanie pozwolenia na pracę osobom z polskim paszportem, a pracodawcy nie zawsze chcą czekać — twierdzi Grażyna Żywot-Ciecierska, szef The Nichols Consultancy. fot. ARC

Polscy menedżerowie pracujący w oddziałach zachodnich koncernów mają szansę kandydować na europejskie stanowiska. Nabyte przez nich doświadczenie na regionalnym rynku kwalifikuje ich do pełnienia bardziej odpowiedzialnych funkcji w centralach firm.

Stanowiska z przymiotnikiem european pojawiły się na rynku pracy stosunkowo niedawno. Z reguły dotyczą one funkcji pełnionych w europejskich centralach międzynarodowych korporacji.

Według przedstawicieli firm zajmujących się rekrutacją menedżerów wyższego szczebla, to, że rodzima kadra zarządzająca coraz częściej brana jest pod uwagę w przypadku poszukiwań ludzi na tego typu stanowiska dla koncernów, napawa optymizmem. Jeszcze do niedawna ten szczebel zarządzania był ściśle zastrzeżony dla zachodnich menedżerów.

Doświadczenie podstawą

Od paneuropejskich menedżerów wymaga się przede wszystkim doświadczenia. W tym przypadku o wymaganych kwalifikacjach nie świadczy dyplom ukończenia zachodnioeuropejskich czy amerykańskich uczelni. Nie znaczy to jednak, że nie jest on pożądanym elementem. Stanowi jeden z kluczy otwierających drogę do awansu.

— Wykształcenie nie jest zupełnie pomijane. Ukończenie którejś z polskich uczelni zupełnie wystarcza. Jednak w przypadku rozpatrywania aplikacji potencjalnego kandydata pod uwagę bierze się nabyte doświadczenie. Najlepiej na stanowisku regionalnego menedżera. Takich osób poszukuje się w wielkich firmach z branży dóbr szybkozbywalnych (FMCG) i z branży farmaceutycznej. Zdarza się też, że awansują osoby, które dotychczas odpowiedzialne były za sprawy personalne — zauważa Grażyna Żywot-Ciecierska, szef The Nichols Consultancy.

Awans z mapą

Tworzenie stanowisk obejmujących zasięgiem cały kontynent nie jest jeszcze trwałą tendencją nawet na rynku europejskim. Osoby obsadzane na takich stanowiskach z reguły przenoszone są do europejskich centrali firmy, przeważnie na Wyspy Brytyjskie, gdyż stamtąd najczęściej wychodzi zapotrzebowanie na tego typu specjalistów.

— Najczęściej jednak takie stanowisko menedżerowie mogą traktować po prostu jako awans z regionu. Są oni oddelegowani do zarządzania dużo większym obszarem, po tym jak zdobyli doświadczenie w regionie, jakim jest Europa Wschodnia i Środkowa — tłumaczy Grażyna Żywot-Ciecierska.

Aneta Królak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aneta Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / O awansie decyduje nabyte doświadczenie