O sprawności miasta decydują technologie

MAREK MEISSNER
opublikowano: 26-09-2018, 22:00

Miasta inteligentne to przede wszystkim inteligentne technologie. Do zdalnego monitoringu, kontroli i zarządzania wszystkimi dziedzinami, w których ta inteligencja się przejawia wymaga opracowania kilku, a nawet kilkudziesięciu współgrających ze sobą systemów

Aplikacje i systemy decydujące o inteligencji miast opracowuje około 100 dużych firm w tym największe globalne koncerny. Jednoczenie zaś kilkanaście tysięcy start- -upów tworzy rozwiązania bezpośrednio dla smart cities. Nie mówi się też o rozwiązaniach konkretnych producentów, lecz o funkcjonalnościach, które mają one obsługiwać. Kompleksowe rozwiązania tego typu obejmują:

PIOTR BETTIN, menedżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemówwideo w firmie Konica Minolta
Wyświetl galerię [1/2]

PIOTR BETTIN, menedżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemówwideo w firmie Konica Minolta Fot. ARC

Inteligentny ruch miejski. To system, który zakłada wyposażenie głównych ulic we własną sieć informatyczną, opartą na sensorach. Umożliwi ona wymianę danych między samochodami i centrami sterowania ruchem, co ograniczy powstawanie zatorów i korków, umożliwi ustalanie na bieżąco objazdów np. po wypadkach i stłuczkach.

Zarządzanie odpadami i recykling. Te funkcjonalności wypróbowane zostały już w Szwecji i Finlandii. zakładają one rygorystyczne sortowanie odpadów już na poziomie gospodarstwa domowego.

Czujniki określają poziom zapełnienia pojemników z odpadami poszczególnych kategorii i kierują odpowiednie samochody do ich zebrania.

Monitoring stref zieleni i czujniki w glebie. Umożliwiają nadzorowanie zieleni i sprawdzenie kondycji gleby. Obejmują też lasy miejskie, co pozwala m.in. unikać pożarów.

Stały monitoring zanieczyszczeń powietrza. Umożliwia kontrowanie stanu powietrza w mieście, wyznaczaniestref zagrożonych, zmniejszanie smogu zarówno miejskiego, jak i stref podmiejskich.

Pomiar jakości mediów. Jest to pomiar jakości wody oraz monitoring jej zużycia, a także ilości odprowadzanych ścieków. Pozwala uniknąć problemów z wyciekami chemicznymi w rzekach i zbiornikach zaopatrzenia miast oraz sprawdzać stopień oczyszczenia ścieków.

Inteligentne parkowanie. Ponieważ około 30 proc. zatorów powodowanych jest przez kierowców, szukających miejsca do zaparkowania, stworzenie systemu informacji o wolnych miejscach, poprzez sensory i rozwiązanie M2M zmniejszy tłok w miastach.

Inteligentne oświetlenie. Zapewni zależne od pór roku i dnia, natężenie światła na danym obszarze ulicy.

Inteligentne budynki. To stanowiące osnowę smart cities budynki z autonomicznymi systemami bezpieczeństwa,zarządzania, oceny ich stanu zarówno wewnątrz i na zewnątrz dzięki sensorom IoT.

To wszystko są podstawowe układy technologii, konieczne do zbudowania realizacji inteligentnego miasta. Wydają się proste, jednak według inżynierów firmy Huawei inteligentne miasto potrzebuje automatyzacji około 100 funkcjonalności i zarządzania 50 różnymi systemami. Być może będzie potrzebny jeszcze dodatkowy system — zarządzania inteligentnym miastem.

 

OKIEM EKSPERTA

Monitoring to podstawa

KAROL DOMINICZAK, key account manager Poland w Axis Communications

Idea inteligentnych miast powstała wraz z rosnącą popularnością internetu rzeczy (Internet of Things) oraz możliwości, jakie niesie ze sobą łączenie systemów informatycznych. Podstawowym celem smart city jest podnoszenie jakości życia mieszkańców aglomeracji miejskich dzięki wykorzystaniu nowych technologii informacyjnych. Wiele rozwiązań wpisujących się w koncepcję smart city opiera się na zastosowaniu systemów monitoringu sieciowego. W efekcie postępującej miniaturyzacji modułów elektronicznych i galopującego postępu technologicznego kamery pełnią obecnie rolę wieloaspektowych czujników. Większość dodatkowych funkcjonalności bazuje na analizie zarejestrowanego obrazu.

W przestrzeni miejskiej wykorzystywane są kamery, które np. analizują ruch uliczny i podnoszą alarm, gdy pojazd zatrzyma się w niewłaściwym miejscu. Inne z kolei zliczają osoby wchodzące i wychodzące z metra czy stacji kolejowej. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają zoptymalizować transport publiczny, np. podstawić większą liczbę tramwajów. Stosowane są też zaawansowane algorytmy do rozpoznawania twarzy osób przechodzących w pobliżu kamery, by automatycznie wykrywać osoby poszukiwane. Kamera wyposażona w mikrofon i odpowiednią aplikację staje się wyczulona na nietypowe dźwięki tj. krzyk, dźwięk tłuczonego szkła czy wystrzały. Po wykryciu jednego z nich kamera natychmiast zaalarmuje operatora, który niezwłocznie wyśle na miejsce zdarzenia odpowiednie służby. Wyręczanie człowieka w prostych działaniach, w których stała obserwacja obrazu jest trudna i nużąca, a także wnioskowanie na podstawie zebranych informacji, to moim zdaniem kierunek, w którym będzie rozwijał się monitoring wizyjny.

 

OKIEM EKSPERTA

Inteligentne znaczy bezpieczne

PIOTR BETTIN, menedżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemów wideo w firmie Konica Minolta

Lokalne samorządy i władze administracyjne poszukują sposobów wykorzystania technologii do automatyzowania procesów w miastach. Celem tych usprawnień jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców, a koncepcja Smart City jest w tym przypadku ściśle powiązana z ideą Safe City. Jednym z przykładów zastosowania nowych technologii są inteligentne systemy wideo, które monitorują miejsca użyteczności publicznej, mierzą przepływ ludzi w czasie rzeczywistym, dostarczają danych na temat podejrzanych zachowań czy przenoszonych obiektów oraz usprawniają procesy ewakuacyjne. Sztuczna inteligencja automatycznie analizuje nagrywany materiał, wykrywa ruch oraz dźwięki, liczy obiekty i rozpoznaje numery rejestracyjne pojazdów. Przykładowo, według amerykańskiego instytutu IIHS, urządzenia zapisujące przejazd na czerwonym świetle zmniejszają liczbę wypadków nawet o 30 proc. Inteligentne kamery termograficzne mogą również wykrywać i kontrolować newralgiczne miejsca, powiadamiając o możliwym zagrożeniu pożarowym. Rejestrują przy tym niewidoczny dla ludzkiego oka ruch osób i obiektów, nawet w całkowitej ciemności, przez dym, mgłę czy smog, nie dając się oślepić blaskami reflektorów lub lamp. Lokalne władze budują sieciową infrastrukturę wideo nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również by gromadzić dane istotne dla transportu, ochrony środowiska czy służb ratunkowych. Informacje zebrane z czujników oraz innych urządzeń z kategorii internetu rzeczy pozwalają w efekcie lepiej zarządzać infrastrukturą miejską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK MEISSNER

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu