„Obama może sam podwyższyć limit długu”

opublikowano: 26-09-2013, 14:54

Jeśli Kongres tego nie zrobi, prezydent Barack Obama może sam podwyższyć limit zadłużenia USA, twierdzi Greg Valliere, główny strateg polityczny Potomac Research Group.

Valliere uważa, że Obama może zdecydować się na taki krok jeśli stanie przed perspektywą nieuniknionej niewypłacalności wobec wierzycieli USA. Wówczas może powołać się na 14 poprawkę do konstytucji, w której znajduje się zapis iż spłata długu publicznego kraju nie może być stawiana w wątpliwość.

Zobacz więcej

Barack Obama, fot. Bloomberg

W 2011 roku, przy okazji poprzedniego sporu dotyczącego podniesienia limitu zadłużenia, były prezydent Bill Clinton mówił, że Obama powinien go podwyższyć „bez wahania”. Laurence Tribe, uznany konstytucjonalista twierdził jednak wówczas, że sytuacja nie jest tak oczywista, bo jedynie Kongres USA ma władzę pożyczania pieniędzy na rachunek USA. Jego zdaniem, twierdzenie, że prezydent może zrobić co tylko chce aby uniknąć niewypłacalności jest nielogiczne.

W środę sekretarz skarbu Jack Lew powiedział, że już 17 października USA "zostaną bez pieniędzy". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „Obama może sam podwyższyć limit długu”