Obama przesłał list Komorowskiemu

DI, PAP
opublikowano: 01-06-2012, 07:29
Obserwuj w MójPB:

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował w piątek na Twitterze, że prezydent USA Barack Obama przesłał list prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Zdaniem rzecznika MSZ jest to "dobry, godny list".

Jego treść - dodał Bosacki - ogłosi w piątek kancelaria prezydenta Komorowskiego.

W środę Bronisław Komorowski napisał list do Baracka Obamy w sprawie użycia przez amerykańskiego prezydenta sformułowania "polski obóz śmierci". Ocenił, że niesprawiedliwe i bolesne słowa o "polskim obozie śmierci" nie odzwierciedlają, w jego przekonaniu, ani zamysłów, ani poglądów Baracka Obamy. Polski prezydent podkreślił, że liczy na odpowiedni efekt i wspólne naprawienie tego nieszczęsnego błędu.

Do wypowiedzi Obamy odniósł się też w środę premier Donald Tusk. Oświadczył, że słowa Obamy dotknęły wszystkich Polaków. "Kiedy ktoś mówi +polskie obozy śmierci+, to tak jakby nie było nazistów, nie było niemieckiej odpowiedzialności, tak jakby nie było Hitlera" - mówił polski premier.

Obama użył słów o "polskim obozie śmierci" podczas wtorkowych uroczystości pośmiertnego uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności Jana Karskiego. Mówiąc o bohaterskim kurierze polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów, Obama powiedział, że kurier podziemia AK "został przeszmuglowany do Getta Warszawskiego i polskiego obozu śmierci". Chodziło o hitlerowski obóz przejściowy w Izbicy, gdzie Karski się przedostał, żeby na własne oczy zobaczyć, jak traktowani są przetrzymywani tam Żydzi.

Główny rzecznik Białego Domu, Jay Carney, powtórzył w środę, że użycie przez prezydenta USA Baracka Obamę określenia "polski obóz śmierci" było "błędnym wyrażeniem", czego rząd amerykański "żałuje".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane