Obawy o funta największe od referendum

Traderzy są nastawieni do perspektyw funta najbardziej negatywnie od referendum w sprawie brexitu, wynika z kwotowań opcji walutowych.

Zobacz więcej

istockphoto

Różnica w koszcie zabezpieczenia przed spadkiem oraz wzrostem notowań funta za pomocą opcji znalazła się najwyżej od czerwca 2016 r., kiedy w referendum Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z UE (również najwyższy od dwóch i pół roku był absolutny koszt zabezpieczenia się przed zmiennością kursu funta w którąkolwiek stronę). Przyczyna niepokojów, które w ubiegły czwartek zepchnęły notowania brytyjskiej waluty do dolara o 1,7 proc., najwięcej od dwóch lat, to obawy o stabilność rządu Theresy May oraz o szanse na ratyfikowanie przez parlament wynegocjowanego przez nią porozumienia w sprawie warunków opuszczenia UE. W ubiegłym tygodniu w proteście przeciwko kształtowi projektu do dymisji podało się dwoje ministrów, a pod wnioskiem o postawienie wotum nieufności wobec premier podpisało się kilkudziesięciu parlamentarzystów.

Choć buntownikom w partii konserwatywnej nie udało się zebrać wymaganych 48 osób, a Theresa May poleciała we środę do Brukseli rozmawiać o możliwościach dokonania korekt w porozumieniu, to napięcie wciąż się utrzymuje. Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła, że żądania zmian, których oczekują eurosceptyczni konserwatyści oraz parlamentarna reprezentacja Północnych Irlandczyków, mogą doprowadzić do przełożenia zaplanowanego na 25 listopada szczytu pomiędzy Wielką Brytanią a UE. Zmienność kursu funta z nawiązką przekracza zmienność notowań którejkolwiek z pozostałych najważniejszych walut świata, a zdaniem banku RBC Capital Markets w skrajnych scenariuszach brexitu umocnienie lub osłabienie funta sięgnie około 10 proc.

„W takich warunkach dobrze mogą czuć się traderzy wykorzystujący najkrótsze ruchy oraz bazujący na strategiach automatycznych. Jednak przedsiębiorstwa i tradycyjne fundusze słabo sobie radzą podczas takich gwałtownych i często przypadkowych wahań notowań” – komentuje agencja Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu