Obawy o kadry i podaż drewna

  • Emil Górecki
opublikowano: 07-01-2015, 00:00

Sprzedaż okien i drzwi wzrośnie w kraju i za granicą, mebli — tylko na Zachodzie. Przemysł będzie mógł kupić 31 mln m sześc. surowca.

Jak w systemach politycznych władza pochodzi od suwerena, tak kondycja branży drzewnej zależy od podaży drewna, czyli planu wycinki w Lasach Państwowych (LP). Te zaplanowały, że wytną około 38 mln m sześc. surowca — prawie o 5 proc. więcej niż w 2014 r. Do przemysłu trafi blisko 31 mln m sześc. Wystarczy? Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego uważa, że nie.

Według jej szacunków, niedobór drewna w Polsce co roku wynosi 4-5 mln m sześc., przez co ceny drewna utrzymują się na wysokim poziomie. W 2014 r. wzrosły o kilkanaście procent. Drewno z LP kupuje ponad 8 tys. przedsiębiorców, ale na bazie tego surowca działa w Polsce około 24 tys. firm meblarskich, 3 tys. producentów okien i drzwi czy 1 tys. tartaków. Razem to ponad 200 tys. zatrudnionych.

— Na rynku krajowym mebli w 2015 r. stabilizacja byłaby sukcesem. Nic nie stymuluje popytu tak jak dzieci, a tych rodzi się mniej. Rok 2014 był doskonały w eksporcie, który wzrósł o około 14 proc. mimo problemów na Wschodzie. Ten rok powinien być również dobry, choć dynamika będzie mniejsza. Niestety, coraz większym problemem dla firm, oprócz rosnących cen drewna, jest presja na podwyżki wynagrodzeń i niedobór pracowników — mówi Tomasz Wiktorski, analityk branży mebli z B+R Studio.

Większy optymizm płynie z danych Centrum Analiz Branżowych (CAB), firmy monitorującej rynek stolarki otworowej. W 2014 r. sprzedaż okien i drzwi wzrosła o ponad 5 proc., zarówno na rynku krajowym, jak i eksportowym.

— To przełom, bo przez ostatnie lata sprzedaż w kraju spadała. Wszystko wskazuje na to, że w 2015 r. będziemy mieli podobne zwyżki, a podobny trend powinien się utrzymać przez 3-5 lat — mówi Maksymilian Miros z CAB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu