Obawy o zbyt niską zmienność są bezpodstawne

opublikowano: 26-09-2017, 17:54
aktualizacja: 26-09-2017, 17:56

Wyjątkowo niska zmienność notowań na giełdzie nowojorskiej, przed którą ostrzegają specjaliści, nie musi oznaczać zagrożenia nadejściem bessy.

Wyjątkowo niska na tle historii zmienność w notowaniach amerykańskich akcji to jeden z sygnałów, świadczących o zagrożeniu zbliżaniem się bessy, ostrzegał w ubiegłym tygodniu ekonomiczny noblista Robert Shiller. W ciągu 12 miesięcy poprzedzających szczyty przed każdą z 13 bess na rynku amerykańskim, zmienność była średnio o ponad 10 proc. niższa od średniej historycznej, oblicza naukowiec. Jednocześnie inwestorzy spodziewają się wzrostu zmienności (co byłoby spójne ze scenariuszem zakończenia obecnej rynkowej ciszy).

Choć opisujący oczekiwaną zmienność tzw. indeks strachu VIX znajduje się blisko historycznego minimum, to spadkowa tendencja w notowaniach VIX może właśnie się odwracać, zauważa agencja Bloomberg. Relacja między oczekiwaną zmiennością indeksu strachu a samym wskaźnikiem znalazła się najwyżej w historii, a w ostatnich tygodniach wahania wskaźnika zauważalnie wzrosły, co może świadczyć o przesileniu. Jednocześnie zanotowano znaczące napływy kapitału do funduszy zyskujących na wzroście zmienności, przy jednoczesnych odpływach z tych korzystających na jej spadku.

Jednak nawet scenariusz przejścia wskaźnika VIX do zwyżek nie musi wcale oznaczać zagrożenia dla hossy, ocenia towarzystwo Cumberland Advisors. Stopy zwrotu z indeksu S&P500 z 12 miesięcy następujących po spadku wskaźnika VIX do najniższego poziomu w ostatnim roku nie różniły się w sposób statystycznie istotny od stóp zwrotu z S&P500 z okresów wybranych losowo, obliczają specjaliści towarzystwa w poniedziałkowej nocie do klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy