Obawy przed intwerwencją umocniły euro

ZAKŁADY PRZEMYSŁU JEDWABNICZEGO "WISTIL" S.A.
opublikowano: 12-06-2001, 10:57

LONDYN (Reuters) - We wtorek kurs euro wzrósł o pół procent wobec dolara. Zdaniem analityków wynika to ze wzrostu obaw inwestorów o interwencję banków centralnych po nagłym umocnienia się funta wobec dolara.

O godzinie 10.42 czasu warszawskiego za euro płacono 84,68 centa i 103,08 jena. Dolara wyceniano na 121,74 jena.

Wcześniej dolar wzrósł do najwyższego od 15 lat poziomu wobec funta w wyniku pojawiajacych się na rynku spekulacji, że zwycięstwo Partii Pracy w wyborach do parlamentu oznacza rychłe wejście kraju do strefy euro.

Jednak wraz z początkiem notowań w Europie pokaźne zamówienia sprzedaży dolara i kupna funta zepchnęły amerykańską walutę poniżej najwyższych poziomów dnia.

"Znaczące zamówienia sprzedaży dolara dzisiaj rano zaniepokoiły inwestorów obawiających się interwencji" - uważa Shahab Jalinoos, strateg walutowy z UBS Warburg.

"Jednak zwyżka euro ma kruche podstawy, biorąc pod uwagę ostatnie dane ze strefy euro" - dodał.

Kurs euro spadł w okolice najniższego od sześciu i pół miesiąca poziomu wobec dolara po danych o inflacji z dwóch największych gospodarek strefy euro - Niemiec i Francji.

Inflacja we Francji wyniosła w maju 0,7 procent liczona miesiąc do miesiąca i 2,5 procent rok do roku, a w Niemczech odpowiednio 0,5 procent i 3,5 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY PRZEMYSŁU JEDWABNICZEGO "WISTIL" S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obawy przed intwerwencją umocniły euro