Obiekty wielofunkcyjne poszukiwane

opublikowano: 18-03-2019, 22:00

Inwestorzy na rynku nieruchomości rozglądają się za nowymi możliwościami rozwoju portfeli.

Rynkowi gracze reprezentujący inwestorów, deweloperów czy instytucje finansowe deklarują nasycenie tradycyjnymi produktami inwestycyjnymi. Z badania, które CBRE przeprowadziło w Polsce w 2019 r., wynika, że prawie 60 proc. inwestorów chciałoby w nadchodzących latach swój biznes poprowadzić m.in. w kierunku mixed use (obiektów łączących różne funkcje — np. mieszkaniową, handlową, hotelową, biurową). W ostatnich 13 latach w Warszawie powstało siedem nowoczesnych inwestycji typu mixed use, z czego aż trzy zostały oddane do użytku w zeszłym roku — w tym Cedet należący kiedyś do firmy Immobel Poland. Jeszcze w 2018 r. fundusz zarządzany przez firmę GLL Real Estate Partners kupił kompleks od tego belgijskiego dewelopera za 129,5 mln EUR. Kolejne trzy projekty o mieszanych funkcjach znajdują się obecnie w fazie budowy lub zaraz z nią wystartują. Należy do nich m.in. kompleks Browary Warszawskie, projekt Echo Investment, który połączy funkcje mieszkalne, biurowe (53,2 tys.) z handlowymi (6 tys. mkw.).

— Duże zainteresowanie nowymi produktami inwestycyjnymi nie przekłada się jeszcze na liczbę transakcji. Dzieje się tak, ponieważ w Polsce wciąż niewiele obiektów tego typu zostało zbudowanych. Na korzyść rozwoju tego trendu w naszym kraju działa to, że podaż gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach nadal jest większa niż w innych miastach europejskich. Dlatego powstające projekty o mieszanych funkcjach znajdują się w centralnych, wręcz prestiżowych miejscach. Potwierdzeniem tego, że inwestorzy doceniają potencjał obiektów mixed use i uważają je za produkty stabilne w długim okresie, są transakcje przeprowadzone w 2018 r., m.in. sprzedaż kompleksu Wars Sawa Junior oraz projektu Cedet — mówi Maciej Wójcikiewicz, szef działu wycen CBRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu