Obligacje drożeją, postaw na Handlowy

opublikowano: 13-05-2014, 00:00

Kurs banku odzyskuje wigor dzięki kolejnej zwyżce notowań polskich obligacji skarbowych.

Brak wiary w to, że na papierach dłużnych można będzie jeszcze zarobić, został ukarany: ci, którzy pozbyli się akcji Banku Handlowego, mogą żałować, bo w ostatnich dniach były obok walorów Getin Noble Banku najlepszą inwestycją w sektorze bankowym.

Jest więc dokładnie odwrotnie, niż oczekiwała większość analityków — z dziesięciu ostatnich rekomendacji aż sześć było negatywnych, a dwie neutralne. Specjaliści zakładali, że rezultaty instytucji, kierowanej przez Sławomira S. Sikorę, będą pod presją rosnących rentowności obligacji skarbowych.

Ten scenariusz się nie zrealizował, bo hossa na skarbówkach ma kolejną odsłonę — w ciągu ostatnich trzech miesięcy obliczany przez agencję Bloomberg indeks polskich papierów rządowych zyskał ponad 3 proc., a seria zwyżek była najdłuższa od grudnia 2012 r. Andrew Matheny, analityk Goldmana Sachsa, uważa, że potencjał zwyżek obligacji zwiększają niewielkie szanse na wzrost inflacji w strefie euro. Powinny one skłonić ekonomistów do odkładania w czasie oczekiwań na pierwszą podwyżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Obecnie ankietowani przez Bloomberg specjaliści spodziewają się, że rada podniesie stopę referencyjną do 3 proc. w pierwszym kwartale 2015 r. „W horyzoncie 12-18 miesięcy spodziewamy się znacznie bardziej gołębiej polityki pieniężnejw Polsce, niż wycenia to rynek. Dlatego jesteśmy optymistyczni, jeśli chodzi o perspektywy obligacji skarbowych” — wynika z ostatniego raportu Goldmana Sachsa.

Rezultaty Banku Handlowego jak żadnego innego giełdowego banku są uzależnione od zysków z portfela handlowego instrumentów finansowych, nic więc dziwnego, że na wycenę banku inwestorzy patrzą przez pryzmat koniunktury na rynku długu. Handlowy w I kwartale zarobił netto 247,6 mln zł, o 17 proc. więcej, niż oczekiwali analitycy. Wynik ze sprzedaży papierów dłużnych wyniósł prawie 40 mln zł — dwa razy więcej niż w czwartym kwartale 2013 r. To jednocześnie prawie 80 proc. mniej niż w I kwartale 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu