Obligacje już nie tak śmieciowe

Obligacje spółek o najniższej wiarygodności są obecnie papierami całkiem dobrej jakości, wynika z danych agencji ratingowych.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Według S&P Global Ratings liczba emitentów o ratingu B- lub słabszym z negatywną perspektywą spadła na całym świecie do 198, co było najniższym wynikiem od dwóch lat. Według Moody’s Investors Service w ubiegłym roku zanotowano w tym segmencie jedynie 90 niewypłacalności,w porównaniu ze 143 rok wcześniej. To może oznaczać, że obawy o bańkę na tym rynku, związane z najniższą od kryzysu finansowego premią za ryzyko w porównaniu z obligacjami rządowymi (obecnie wynosi ona 3,2 pkt. proc.), mogą być przesadzone. Wyższe wyceny papierów, które stały się mniej ryzykowne, są logiczne. W tym roku stopa niewypłacalności w segmencie obligacji śmieciowych wyniesie w skali globu zaledwie 2 proc., w porównaniu z 2,9 proc. zanotowanymi w 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu