Obligacje Włoch najtańsze od czterech lat

opublikowano: 08-10-2018, 11:36

Włoskie aktywa tanieją. Rentowność obligacji 10-letnich po raz pierwszy od czterech lat przekroczyła 3,5 proc. Główny indeks włoskiej giełdy jest najniżej od roku.

Inwestorzy sprzedają włoskie aktywa z powodu rosnącego przekonania, że konflikt między rządem Włoch a Komisją Europejską w sprawie budżet nie będzie trwał krótko. Do tego dochodzi oczekiwanie na rewizję ratingu Włoch przez S&P Global Ratings i Moody’s Investors Service, co ma nastąpić do końca tego miesiąca.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Jeśli ani Unia Europejska, ani Włochy nie cofną się, rentowności będą jeszcze dalej rosły. Ale oczekuję, że Włochy i Unia Europejska znajdą kompromis, nawet jeśli wydaje się to trudne w tym momencie – powiedział Jens Peter Sorensen, główny analityk Danske Banku.

Rentowność obligacji 10-letnich Włoch wzrosła w poniedziałek do 3,63 proc. w poniedziałek, najwyżej od 2014 roku.

Trzecią sesję z rzędu spadają ceny akcji włoskich spółek.   FTSE-MIB Index spadał najniżej od kwietnia 2017 roku. Najmocniej taniały akcje banków, m.in. Unicredit.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu