Obligatariusze Elektrimu nie chcą zmiany warunków układu

03-09-2002, 14:18

Elliot Advisors, reprezentant obligatariuszy Elektrimu, odrzucił we wtorek możliwość renegocjowania porozumienia układowego, zerwanego wczoraj przez Elektrim. Oznacza to, że spółce ponownie może zagrozić bankructwo.

- Odrzucamy zmiany warunków układu. Oczekujemy, że Elektrim powróci do wcześniej ustalonych warunków – powiedział Joshua Hertz rzecznik prasowy Elliott Advisors. Hertz odmówił odpowiedzi na pytanie, czy obligatariusze złożą wniosek o bankructwo Elektrimu, jeśli spółka nie wypełni warunków pierwotnej umowy.

Elliot Advisors stonował swoje stanowisko w rozmowie z ISB, według której fundusz chce, by warszawski holding zapłacił przynajmniej wrześniową transzę ponad 100 mln euro długu oraz domaga się wykupienia obligacji Elektrimu przez BRE Bank, wartych 100 mln euro.

- Stoimy na stanowisku, że Elektrim powinien respektować warunki zawartego w sierpniu porozumienia z obligatariuszami i zapłacić pierwszą, wrześniową transzę długu. BRE Bank zaś powinien wykupić obligacje Elektrimu o wartości 100 mln euro, do czego wcześniej się zobowiązał - powiedział ISB Joshua Herz, reprezentujący obligatariuszy.

Elektrim w poniedziałek poinformował, że nie jest w stanie wywiązać się z porozumienia z obligatariuszami, m.in. ze względu na niepowodzenie planów sprzedaży swoich aktywów, w tym udziałów ET konsorcjum BRE Banku i Eastbridge. Po zerwaniu układu spółka zamierza wznowić negocjacje z wierzycielami. Rozważa jednak złożenie wniosku o upadłość, gdy obligatariusze nie podejmą rozmów. Elektrim liczy, że posiadacze obligacji nie zdecydują się na bankructwo spółki.

Na początku września Elektrim miał rozpocząć ratalną spłatę zrestrukturyzowanych obligacji. Jednak trudna sytuacja rynkowa i problemy ze sprzedażą aktywów zmusiły spółkę do wycofania się z układu. Elektrim nie spłacił 440 milionów euro wynikających z emisji obligacji, których termin wykupu upłynął w grudniu ubiegłego roku. W lipcu spółka wynegocjowała układ z wierzycielami, w myśl którego spłata zadłużenia nastąpi w ratach.

Na 4 września ustalono datę restrukturyzacji obligacji, a płatność pierwszej transy 100 mln euro przewidziano na 11 września. Kolejne 100 mln euro spółka miała zapłacić do 15 grudnia, a pozostałe 240 mln euro po sprzedaży pakietu akcji Elektrimu Telekomunikacji. Dodatkowe 100 mln euro miał wyłożyć na wykup obligacji Elektrimu jego największy akcjonariusz BRE Bank, posiadający 19,6 proc. kapitału spółki.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligatariusze Elektrimu nie chcą zmiany warunków układu