Obrazy działąjące jak rośliny

opublikowano: 30-11-2017, 22:00

Kompozycja przypominająca obraz, zamienia CO 2 w tlen — takie rozwiązanie wygrało trzecią edycję Smogathonu największego antysmogowego konkursu technologicznego na świecie.

Na tę edycję Smogathonu wpłynęło 120 zgłoszeń z całego świata. Półfinały odbyły się w amerykańskim Berkeley, w Indiach, Hongkongu, Wielkiej Brytanii i Warszawie. I w ostatni weekend dwunastu finalistów przyjechało do Krakowa. Po dwudniowych indywidualnych spotkaniach i wyłonieniu sześciu najlepszych pomysłów ostatnim sprawdzianem była poniedziałkowa prezentacja przed publicznością i jury. Wielki finał poprzedziła konferencja Global Clean Air Summit 2017, współorganizowana przez Polski Alarm Smogowy i województwo małopolskie w ramach projektu LIFE-IP Malopolska. Nagroda o łącznej wartości ponad 400 tys. zł trafiła do firmy Artveoli z San Francisco.

NOWA IDEA: Zwycięska konstrukcja nie filtruje zanieczyszczeń z powietrza, lecz stale dostarcza do niego tlen.
Zobacz więcej

NOWA IDEA: Zwycięska konstrukcja nie filtruje zanieczyszczeń z powietrza, lecz stale dostarcza do niego tlen. Fot. ARC

— Na pomysł wpadłam 2,5 roku temu, kiedy o problemie zanieczyszczenia powietrza było coraz głośniej. Na zewnątrz mamy drzewa, które produkują tlen. Zastanawiałam się, co możemy zrobić, żeby polepszyć sytuację w pomieszczeniach, w których spędzamy 85 proc. czasu — wyjaśniała Alina Adams, współzałożycielka Artveoli.

To zupełnie inne podejście do smogu, niż prezentowane dotychczas przez większość zespołów. Konstrukcje nie filtrują pyłów PM2,5 i PM10. One — poprzez produkcję tlenu — stwarzają dobry mikroklimat w pomieszczeniach, które przez długi czas nie powinny lub nie są wietrzone. Artveoli jest niezwykłym rozwiązaniem, które zajmuje niewiele miejsca i wygląda jak prawdziwe dzieło sztuki. Urządzenie przypominające obraz spełnia bardzo ważną funkcję — zamienia CO 2 w tlen. Podobnie jak rośliny panel Artveoli wykorzystuje do tego fotosyntezę. Na razie twórcy chcą sprzedać swój wynalazek klientom biznesowym, dopiero później skierują produkt do klientów indywidualnych. Nagroda umożliwi wykonanie i zamontowanie wypełnionej algami konstrukcji. Oprócz głównej wygranej (100 tys. dolarów) Artveoli zdobył również nagrodę specjalną (50 tys. zł), ufundowaną przez Otrivin. Zostanie przeznaczona na zainstalowanie paneli w Żywcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Obrazy działąjące jak rośliny