Obroty są wyjątkowo wysokie

Marek Knitter
opublikowano: 12-08-2002, 00:00

Na rynku skarbowych papierów dłużnych mijający tydzień był bardzo gorący. W poniedziałek odbył się kolejny przetarg bonów skarbowych. Podaż była niewielka — zaledwie 600 mln zł w papierach 52-tygodniowych. Oczekiwania na kolejną redukcję stóp procentowych były na tyle silne, że inwestorzy zgłosili oferty wysokości ponad 3,25 mld zł. Rentowność tych papierów ponownie lekko poszła w dół dyskontując ewentualną obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej przynajmniej o 50 pkt bazowych.

Kolejnym wielkim dniem dla inwestorów i Ministerstwa Finansów była środa. Resort zaoferował (wcześniej odpowiednio zmniejszając pulę) obligacje dwu- i pięcioletnie. Spodziewano się, że inwestorzy, zaniepokojeni rozluźnieniem polityki fiskalnej rządu, nie będą skłonni do zakupów. Jednak tak się nie stało. Cała oferta obligacji została sprzedana przy wysokim popycie.

Resort finansów zaproponował rynkowi nowe dwuletnie papiery OK0804, które mają stanowić nowy benchmark dla tego segmentu. Dlatego podaż tych papierów była dość wysoka i wyniosła 2,5 mld zł. Inwestorzy podeszli więc do przetargu bardzo poważnie, gdyż większości z nich zależało na nabyciu tego papieru. Widać to było po zgłoszonym przez nich popycie, który wyniósł ponad 6,8 mld zł. W przypadku pięcioletnich papierów (PS0507), sytuacja przedstawiała się inaczej. Resort znacznie ograniczył ich podaż i na środowym przetargu zaoferował papiery wartości zaledwie 1 mld zł. Popyt i tak był znacznie większy i wyniósł 3,42 mld zł. Rentowności na poziomie 7,60 proc. dla papierów PS0507 i 7,66 proc. dla obligacji OK0804 okazały się nieco wyższe od oczekiwań.

Sposób przeprowadzenia przez resort finansów aukcji obligacji z punktu widzenia analityków jest całkiem zrozumiały, choć zbyt ostrożny. Obniżenie ratingu przez agencję Standard & Poor’s dla papierów skarbowych denominowanych w złotych było ostrzeżeniem dla rządu i jego polityki fiskalnej. Jednak inwestorzy po kłopotach w Brazylii i w Urugwaju przenoszą obecnie swój kapitał do Europy. Oczekiwania na redukcję stóp procentowych w Polsce są na tyle silne, że mimo ostrzeżeń ze strony agencji ratingowych, inwestorzy i tak robią swoje. Sprzyja temu również kurs złotego, który dodatkowo zwiększa możliwości spekulacyjne inwestycji w polskie papiery.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Obroty są wyjątkowo wysokie