Oby każdy umiał uwolnić swoją moc

Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska
opublikowano: 03-01-2019, 22:00

Świat jest zbyt złożony i nieprzewidywalny, aby definitywnie oceniać, które z możliwych trendów i zjawisk ukształtują naszą rzeczywistość w 2019 r. Można co najwyżej typować, choć i tak nie będzie to wybór obiektywny, lecz dokonany przez pryzmat własnych celów, zainteresowań czy pozycji zawodowej.

W tym roku sporo mojej uwagi będą absorbować tematy społeczne. I nie dlatego, że zakończył się COP w Katowicach. Mam nadzieję, że 2019 r. będzie czasem rozmowy o odpowiedzialności — nie tylko biznesowej wobec osób, z którymi mamy relacje: klientów, pracowników, akcjonariuszy, ale także odpowiedzialności wobec lokalnej społeczności i społeczeństwa. Możemy jako banki odegrać dużą rolę, aby wzrost gospodarczy był integrujący, zrównoważony. Myślę, że duże banki z coraz większą stanowczością będą narzucać rynkowi odpowiedzialne podejście do biznesu. Taka postawa powinna być wspólna, bo jest to kwestia reputacji całego sektora. Jeśli chodzi o rynek, to spodziewam się dominacji tematów gospodarczych, będących pokłosiem spraw z zakresu polityki zagranicznej. Politycznych niewiadomych i czarnych łabędzi jest sporo. Nieco bardziej sprecyzowany jest temat brexitu. W kontekście polskiego biznesu moje zdanie jest takie, że Brytyjczycy nie przestaną się z dnia na dzień interesować polskimi produktami i zarówno wymiana handlowa, jak też inwestycje bezpośrednie mogą dalej się rozwijać.

Firmy potrzebują jednak wiedzieć, w jakiej rzeczywistości przyjdzie im działać. Gdy wokół są same znaki zapytania, trudno jest zadbać o ciągłość biznesu. W Polsce, jak podkreślają ekonomiści mojego banku, najciekawsze pytanie makroekonomiczne na 2019 r. brzmi: co z tą inflacją? W minionym roku wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że powinna dać o sobie znać. Tymczasem tak się nie stało. W 2019 r., poza cenami paliw, które mocno spadły, czynniki proinflacyjne wciąż będą występować. Wśród nich m.in. szybki wzrost konsumpcji oraz wzrost płac i kosztów pozapłacowych, ponadto potencjalne podwyżki cen energii, które w przypadku gospodarstw domowych mają zostać w pełni zrekompensowane, ale w przypadku firm już tylko częściowo. Przedsiębiorcy bardzo delikatnie obchodzili się z konsumentami w 2018 r., ale kompresji marż nie da się utrzymywać w nieskończoność.

W branży bankowej od lat nie narzekamy na nudę i w 2019 r. też nie odpoczniemy od wyzwań. Oprócz oczywistych tematów, niestety, już na stałe wpisanych w naszą rzeczywistość, tj. regulacji i obciążeń fiskalno-sektorowych, wydaje się, że ciekawy wątek w dyskusji może się pojawić w związku z PSD2. Nie chodzi mi o nagły wysyp fintechowej konkurencji, której wszyscy się spodziewają. Nasz sektor dość dobrze wykorzystał czas, aby uciec do przodu. Mam nadzieję, że PSD2 wywoła dyskusję dotyczącą uczciwej konkurencji, szczególnie podejścia regulatorów do niebankowych podmiotów świadczących usługi finansowe, w tym gigantów technologicznych. Ta kwestia niepokoi mnie już od jakiegoś czasu i choć jest przedmiotem dyskusji w przestrzeni międzynarodowej, to w Polsce również musimy głośniej zadać pytanie: czy wszyscy grają według tych samych reguł?

Konkurencja jest potrzebna i szanujemy wszystkie podmioty, które w usługach finansowych upatrują źródła zysków, ale gra musi być fair. Wszyscy musimy podlegać tym samym regułom, zarówno w obszarze regulacji, jak też obciążeń fiskalno-sektorowych. Sądzę też, że rzeczywistość sektora bankowego będzie się zmieniać również przez szybkie rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji i rosnącą skalę wykorzystania robotów. Zresztą AI oraz RPA, technologie o olbrzymim spektrum zastosowań, będą źródłem ekscytujących newsów z bardzo różnych branż. Mam ponadto nadzieję, że w 2019 r. będziemy dużo rozmawiać o pozytywach tego zjawiska. Teraz mówi się o nich za mało, tymczasem wiele osób musi oswoić się z przyszłością, która jest nie do uniknięcia. Już teraz World Economic Forum szacuje, że około 29 proc. czasu pracy wykonywanej na świecie to praca AI oraz robotów. W 2025 r. wskaźnik będzie już powyżej 52 proc.

Sądzę, że 2019 r. generalnie będzie rokiem innowatorów, ludzi odważnych, takich jak Musk, Bezos i Branson. Ich ambicje wyjścia poza znany nam świat będą obserwować miliony. My jesteśmy tu — w realnym świecie naszych klientów, a naszą misją jest pomaganie ludziom w codziennych sprawach w sposób jeszcze bardziej odpowiedzialny. Z jednego z ostatnich badań Instytutu Gallupa wynika, że „wskaźnik szczęśliwości” mieszkańców naszego globu jest obecnie na najniższym poziomie od 2006 r., a informacje o osiągnięciach wyjątkowych jednostek pomogą budzić w nas optymizm. Osobiście wierzę, że każdy z nas ma moc kształtowania swojej prywatnej i zawodowej rzeczywistości, ale też szerzej postrzeganej rzeczywistości społecznej. Oby w 2019 r. każdy z nas umiał tę moc uwolnić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu