Ochnik chce włożyć giełdowe szaty

  • Alina Treptow
opublikowano: 09-03-2016, 22:00

Producent odzieży i galanterii skórzanej poprosi inwestorów o „kilkadziesiąt milionów złotych”

Ochnik, producent odzieży i galanterii skórzanej z Garwolina, niedawno przekształcił się w spółkę akcyjną. Firma, której prapoczątki sięgają 1989 r., rozgląda się za doradcą, który wspomoże debiut na głównym parkiecie warszawskiej giełdy. Podstawowy cel — rozwijanie biznesu w Polsce.

Marcin Ochnik, prezes Ochnika, podkreśla, że zarządzana przez niego firma planuje pozostać rodzinną. Jego zdaniem, rodzinny pierwiastek jest dzisiaj jej największą siłą.
Zobacz więcej

W RODZINIE SIŁA:

Marcin Ochnik, prezes Ochnika, podkreśla, że zarządzana przez niego firma planuje pozostać rodzinną. Jego zdaniem, rodzinny pierwiastek jest dzisiaj jej największą siłą. ARC

— Mamy około 85 salonów sprzedaży. Jest jeszcze miejsce na 20-30 sklepów — szacuje Marcin Ochnik, prezes Ochnika. Zastrzega, że giełda jest jednym ze scenariuszy.

— Nie będziemy debiutować za wszelką cenę. Sytuacja polityczna, gospodarcza i giełdowa nie sprzyja — uważa Marcin Ochnik.

Tylko nowe akcje

Menedżer garwolińskiej firmy szacuje, że jeśli dojdzie do debiutu, wartość oferty wyniesie „kilkadziesiąt milionów złotych”. Na sprzedaż trafią prawdopodobnie tylko nowe akcje. Większość funduszy pokryłaby koszty rozbudowy sieci w Polsce. Spółka buduje też centrum logistyczno-biurowe.

— Rozpoczął się pierwszy etap, który będzie kosztował około 7 mln zł. Jego zakończenie jest planowane na koniec 2016 r. — mówi Marcin Ochnik. Prezes dodaje, że dzięki upublicznieniu struktura właścicielska będzie bardziej przejrzysta. Z rejestru sądowego wynika, że akcjonariuszami Ochnika są Cezary i Marcin Ochnikowie oraz Zbigniew Paduch. Obecnie przychody spółki wynoszą ponad 100 mln zł, przy EBITDA na poziomie kilkunastu milionów złotych. Według Bisnode, w 2014 r., Ochnik zanotował 98,6 mln zł przychodów, 12,11 mln zł zysku z działalności operacyjnej oraz 9,37 mln zł czystego wyniku. Z bilansu wynika, że zobowiązania długoterminowe wzrosły z 3,2 do 8,9 mln zł (2014), natomiast krótkoterminowe spadły z 11,7 do 10 mln zł. Grupa zatrudnia około 450 osób, znaczną część produkcji szyje na Wschodzie — w Turcji, Pakistanie, Indiach i Chinach.

Rozpoznawalny luksus

Marcin Stebakow, dyrektor działu analiz DM BPS, zauważa, że branża, w której działa Ochnik, może pochwalić się wysokimi marżami. — Pytanie o szczegółowe wyniki i wycenę. Nie można zapomnieć, że Ochnik zleca produkcję na Dalekim Wschodzie i jest narażony na ryzyko wahań kursowych — podaje Marcin Stebakow. Ochnik znalazł się na liście najbardziej rozpoznawalnych polskich marek luksusowych w ostatnim raporcie KPMG. Można w nim przeczytać, że Polacy na odzież i dodatki z wyższej półki przeznaczają rocznie 2 mld zł. W 2018 r. wartość tego rynku ma wynieść blisko 2,27 mld zł. Przedsiębiorcy działający w segmencie galanterii skórzanej potwierdzają, że widać rosnące zainteresowanie tego typu produktami, choć, jak zastrzega Jędrzej Wittchen, prezes Wittchena, „ szału nie ma”.

OKIEM EKSPERTA
Dobre perspektywy

MARIUSZ BABRAL, Polska Izba Przemysłu Skórzanego

Dzisiaj na rynku skórzanym rozwijają się te firmy, które inwestowały w markę i własną sieć sprzedaży. One mogą pochwalić się w miarę stabilną sytuacją i spokojnie patrzą w przyszłość. Do takich firm należy też Ochnik. Takich podmiotów jest jednak dzisiaj dużo na rynku. Gorzej radzą sobie te firmy, które są uzależnione od innych kanałów dystrybucji. Sektor ma dobre perspektywy, bo jest odporny na wahania koniunktury. Wyroby ze skóry to produkt luksusowy, który dobrze się sprzedaje również w kryzysie.

3 tys. Tyle firm w Polsce zajmuje się produkcją skór i wyrobów skórzanych...

20 tys. ...tyle osób zatrudniają...

3,3 mld zł ...a tyle wynoszą roczne przychody branży skórzanej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy