Oczekiwania biznesu są ogromne

Zespół redakcyjny
05-10-2005, 00:00

Komisje śledcze zrobiły swoje, ale przedsiębiorcy wierzą, że prawdziwa walka z korupcją dopiero się rozpocznie.

Maciej Duda

dyrektor PKM Duda

- Obie partie w swoich pro- gramach eksponowały walkę z korupcją oraz uproszczenie prawa. Przedsiębiorcy zmęczeni aferami, które nie budują dobrego wizerunku wokół biznesu, oczekują zmian. Te powinny dotyczyć nie tylko czyszczenia struktur administracji państwowej, ale przede wszystkim deregulacji gospodarki, zniesienia zwolnień i koncesji oraz uproszczenia prawa.

Tomasz Żukowski

socjolog

- To rezultat działań antykorupcyjnej koalicji mediów i części świata polityki (komisje śledcze). Jak widać, zaczyna on wpływać na realny układ stosunków między światem biznesu i polityki. Prognozy dotyczące niższego poziomu korupcji są oczywistą konsekwencją oczekiwania na nowy rząd i świadectwem poważnego potraktowania deklaracji PiS i PO.

Grażyna

Kopińska

Fundacja im. Stefana Batorego

- Jeżeli takie wyniki pojawiły się po raz pierwszy, to jeszcze nie wiemy, czy ten trend się utrzyma. Można jednak tego oczekiwać, bo od dwóch lat działają nowe przepisy w ustawie o policji i w prawie karnym. Sprawdzają się także takie działania jak wręczanie kontrolowane czy niekaranie osób zgłaszających działania korupcyjne. Mamy coraz więcej informacji o zatrzymaniach, są pierwsze wyroki. Odczucia przedsiębiorców są więc psychologicznie uzasadnione. Poza tym wybory wygrało PiS, dla którego walka z korupcją jest naczelnym hasłem od wielu lat.

Grzegorz Dzik

prezes Impela

- Takie wyniki badań to pozytywny efekt prac komisji śledczych i publicznego zwracania uwagi na ten problem. Jeżeli opinie potępiające ten proceder znajdują się w mediach, jest większa szansa na jego ukrócenie. Potrzebne są jeszcze zmiany legislacyjne i większa przejrzystość działalności gospodarczej. Dla mojej firmy, która często uczestniczy w przetargach publicznych, gdzie cena decyduje o tym, że wygrywają firmy słabe, takie zmiany są wręcz niezbędne.

Jeremi

Mordasewicz

ekspert PKPP Lewiatan

- Korupcja jest samonakręcającą się spiralą. Jeżeli przedsiębiorcy są przeświadczeni, że jest ona wszechogarniająca, to sami nie powstrzymują się od takich zachowań. Wytłumaczenie jest proste: to kwestia przewagi konkurencyjnej. Korupcja jest też wyrazem pewnej kultury. Bardzo mnie cieszy, że w Polsce maleje przyzwolenie na korupcję, a informacje o takich zachowaniach częściej są traktowane jako czyn obywatelski, a nie donosicielstwo. Wynik badania jest odzwierciedleniem oczekiwań na zmianę rządu i ujawnienie wielu afer z ostatnich czterech lat.

Zbigniew Żurek

wiceprezes BCC

- Jedynym logicznym wytłumaczeniem takich odczuć wśród biznesu jest nadzieja związana z rodzącą się w bólach koalicją PiS-PO. Jednym z głównych sztandarów PiS jest czyszczenie struktur administracyjnych i praworządność, z kolei Platforma chce upraszczać procedury. Mam nadzieję, że ten barometr wzrostu optymizmu utrzyma trend, a co ważniejsze będzie miał pokrycie w rzeczywistości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zespół redakcyjny

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Oczekiwania biznesu są ogromne