Oczekiwania utrzymują presję

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 17-07-2019, 22:00

Od początku tygodnia na najważniejszych parach walutowych nie doszło do zauważalnych ruchów.

Inwestorzy analizują napływające dane makroekonomiczne, starając się przenieść wpływ odczytów oczekiwania co do dalszej polityki Europejskiego Banku Centralnego i Fedu. Spadek kursu EUR/USD do poziomu 1,12 tłumaczony jest lepszymi danymi o sprzedaży detalicznej w czerwcu w USA, co stłumiło nieco prognozy zakładające cięcie stóp przez Fed aż o 50 pkt baz.

W Eurolandzie inwestorzy czekają tymczasem na posiedzenie EBC zaplanowane na 25 lipca, na którym możemy poznać szczegóły dotyczące nowych działań stymulacyjnych. Obecnie rynek instrumentów pochodnych wycenia dwie obniżki stóp procentowych w strefie euro po 10 pkt baz.

Wśród głównych walut warto zwrócić uwagę jeszcze na funta, którego notowania spadły do najniższego poziomu od 27 miesięcy. Przyczyna to spekulacje dotyczące brexitu bez umowy z unią oraz umocnienia dolara.

Tymczasem kurs EUR/PLN pozostaje w pobliżu poziomu 4,25 zł i w ograniczonym stopniu reaguje na impulsy z zewnątrz. Również lokalne czynniki nie skłaniają inwestorów do większej aktywności — uczestnicy rynku mają świadomość, że Rada Polityki Pieniężnej jest przywiązana do statusu „wait’n’see”, a ewentualne przyszłe działania wynikać będą bezpośrednio z decyzji EBC. Teoretycznie scenariusz powrotu do luźniejszej polityki monetarnej w wykonaniu EBC i Fedu oraz działania stymulacyjne powinny popchnąć kapitał również w kierunku aktywów rynków wschodzących, w praktyce jednak ruchy rynkowe bazują na wcześniejszych oczekiwaniach, co sugeruje raczej utrzymanie bieżących poziomów złotego w krótkim terminie.  

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu