Od jednoosobowej działalności do globalnego lidera energetyki

Partnerem publikacji jest PROTEKTEL
opublikowano: 2025-12-14 20:00
zaktualizowano: 2025-12-15 15:13

Innowacyjność, dynamiczny eksport i bliska, partnerska współpraca z klientami – to trzy filary, na których opiera się sukces spółki PROTEKTEL, mazowieckiej Gazeli Biznesu i jednego z najprężniej rozwijających się polskich producentów w branży elektroenergetycznej.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

W zaledwie dwie dekady ta polska firma przeszła drogę od jednoosobowej działalności handlowej do uznanego producenta zaawansowanych urządzeń ochronnych i pomiarowych dla sektora energetycznego. Dziś PROTEKTEL, już po raz piąty, jest laureatem rankingu Gazele Biznesu – prestiżowego wyróżnienia dla najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Czemu zawdzięcza swój sukces i jakie ma plany na najbliższą przyszłość?

Stopniowy rozwój

Historia firmy zaczęła się we wrześniu 2002 r., kiedy Dariusz Stempiń, młody wówczas inżynier, pracujący w międzynarodowym koncernie elektroenergetycznym, uznał, że w dużej korporacji nie zrealizuje wszystkich swoich pomysłów. Zaprosił do współpracy dwóch kolegów o podobnych przemyśleniach i wspólnie postanowili działać na własny rachunek. Początkowo zajmowali się wyłącznie handlem, jednak już po dwóch latach nastąpił przełom – dołączyli wspólnicy, a PROTEKTEL wprowadził na rynek pierwszy własny produkt: licznik zadziałań do ograniczników przepięć.

– Rozwój odbywał się stopniowo – każde nowe urządzenie wymaga bowiem kosztownych prób typu w akredytowanych laboratoriach. Dlatego stawiamy na ewolucję, a nie rewolucję – mówi Dariusz Stempiń, członek zarządu i dyrektor projektów w spółce PROTEKTEL.

Dziś producent z Przasnysza oferuje kompletną rodzinę ograniczników przepięć – od systemów niskiego napięcia 230/400 V przez napięcia średnie aż po najwyższe klasy 40220 kV w sieciach przesyłowych. Jego produkty chronią elektrownie, stacje, obiekty przemysłowe, sieci trakcyjne i tabor kolejowy oraz tramwajowy.

Kierunek: eksport

Wspomniany licznik zadziałań do ograniczników przepięć okazał się tak dobry, że firma podpisała umowę przedstawicielską z hiszpańskim producentem Arteche, która trwa i rozwija się do dzisiaj. Kolejnym kamieniem milowym był pierwszy kontrakt eksportowy do Włoch, a wkrótce potem wejście w projektowanie i produkcję własnych ograniczników przepięć.

Dziś PROTEKTEL jest wyłącznym przedstawicielem na polskim rynku trzech renomowanych europejskich producentów: hiszpańskich firm Arteche i Inael Electrical Systems oraz włoskiego VEI. Ale na tym międzynarodowa działalność przedsiębiorstwa się nie kończy – dużą wagę przykłada do eksportu, który w 2024 r. stanowił ponad 30 proc. sprzedaży, a uwzględniając usługi dla Arteche – prawie 40 proc. Produkty Gazeli trafiły już do kilkudziesięciu krajów. Obecne są nie tylko w większości państw Europy, ale również na tak odległych rynkach, jak Brazylia czy Wietnam.

– Marka jest już dobrze znana na kilku kontynentach, bo każde, nawet pojedyncze zapytanie ofertowe traktujemy jako realną szansę biznesową – nie odpuszczamy żadnej okazji. Natomiast zadowoleni klienci, czy w Polsce, czy za granicą, są najlepszymi ambasadorami naszej firmy – wskazuje Dariusz Stempiń.

Na Bałtyku i w warszawskich tramwajach

Do najważniejszych realizacji należą projekty, które na stałe wpisały się w krajobraz polskiej infrastruktury. PROTEKTEL dostarczył m.in. nowoczesne beziskiernikowe ograniczniki przepięć z systemem diagnostyki dla Tramwajów Warszawskich. Rozwiązanie to znacząco zmniejszyło liczbę awarii sieci trakcyjnej i taboru. Ograniczniki zainstalowano zarówno w infrastrukturze zasilającej, jak i bezpośrednio na pojazdach produkowanych przez Pesę, z którą przasnyska spółka współpracuje od lat.

Firma zapewnia nie tylko wysoką jakość, ale i szybkość realizacji, czego przykładem jest zlecenie dla dużego zakładu chemicznego, który modernizował sieć i podłączał własne odnawialne źródła energii. Z dostawą oraz dooremdoborem ograniczników przepięć uporano się w sześć tygodnie. Do dziś te urządzenia pracują bezawaryjnie.

PROTEKTEL aktywnie uczestniczy także w największych inwestycjach przyszłości: farmach wiatrowych na Bałtyku, rozwijających się magazynach energii, a także przygotowaniach do budowy elektrowni atomowej i Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Gdzie powstaje nowa infrastruktura energetyczna, tam jest miejsce dla naszych produktów. Nieustannie rozwijamy nasze rozwiązania, aby były maksymalnie elastyczne i w pełni odpowiadały rosnącym wymaganiom technicznym i środowiskowym – informuje Dariusz Stempiń.

Dodaje, że jego firma śledzi najnowsze trendy w branży energetycznej po to, by nie tylko spełniać obecne oczekiwania klientów, ale często je wyprzedzać – szczególnie tych, dla których zrównoważony rozwój jest priorytetem. To wyraźny dowód, że PROTEKTEL aktywnie przyczynia się do budowy bardziej ekologicznej i bezpiecznej przyszłości energetycznej – podkreśla z dumą założyciel spółki.

Swoją pozycję przedsiębiorstwo zawdzięcza wielu czynnikom, a jednym z najważniejszych jest konsekwentne inwestowanie w rozwój produkcji, marketing techniczny, sprzedaż oraz nowoczesne systemy zarządzania.

– Efektem są m.in. certyfikaty ISO 9001 i ISO 14001, własna linia pomiarowa do 150 kV, unikatowe patenty oraz zdolność realizacji nawet najbardziej wymagających projektów na czas – wymienia menedżer.

Produkcja, dostawy i konsulting

Przedstawiciele działu marketingu i sprzedaży pełnią rolę konsultantów technicznych: doradzają biurom projektowym i inwestorom, pomagają dobrać optymalne rozwiązanie, a często modyfikują lub tworzą urządzenia pod klucz zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta. Spotkania indywidualne, telekonferencje, prezentacje na targach i konferencjach branżowych to codzienność zespołu.

– Nie poprzestajemy na samej produkcji i dostawie urządzeń – jesteśmy prawdziwymi partnerami naszych klientów. Dostarczamy im specjalistycznej wiedzy, praktycznych wskazówek i wsparcia na każdym etapie, dzięki czemu ich projekty i wdrożenia kończą się pełnym sukcesem. To właśnie głębokie zrozumienie potrzeb innych organizacji stanowi naszą największą przewagę rynkową i wyraźny wyróżnik na tle konkurencji – twierdzi Dariusz Stempiń.

Wykwalifikowana kadra

W firmie zatrudnionych jest około 30 osób – to wysokiej klasy inżynierowie i specjaliści, o których trzeba szczególnie dbać. PROTEKTEL stawia na rozwój pracowników: finansuje studia podyplomowe, specjalistyczne szkolenia i warsztaty. W zamian otrzymuje zaangażowanie i coraz wyższe kompetencje, które bezpośrednio przekładają się na wartość firmy. Choć nie jest to przedsiębiorstwo rodzinne, panuje w nim ciepła, niemal familiarna atmosfera i otwarta komunikacja.

– Pomagamy ludziom szlifować ich umiejętności, odkrywać nowe obszary wiedzy i stawać się coraz lepszymi specjalistami. Dopingujemy ich na każdym kroku, żeby dawali z siebie absolutnie wszystko, ale jednocześnie czerpali prawdziwą radość z tego, co robią – mówi Dariusz Stempiń.

Niedługo dywersyfikacja oferty

Rok 20254 PROTEKTEL kończy z około 10-procentowym wzrostem przychodów i 7,5-procentowym wzrostem produkcji. Wszystko wskazuje na to, że zysk będzie wyższy niż rok wcześniej. A plany na przyszłość? Firma złożyła właśnie wniosek w pierwszej edycji unijnego programu wspierającego europejską zdolność wytwórczą (oś cleantech).

– W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia planujemy budowę nowej siedziby, znaczne powiększenie parku maszynowego i dalszą dywersyfikację oferty. Na laurach nie spoczniemy – zapewnia Dariusz Stempiń.

PROTEKTEL to żywy dowód, że odwaga, konsekwencja, umiejętność słuchania klienta i inwestowanie w ludzi potrafią przekształcić małą polską firmę w uznanego, międzynarodowego gracza w strategicznym sektorze elektroenergetyki. Tytuł Gazeli Biznesu jest w pełni zasłużony.

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

Coface

Partner strategiczny

Alior

Partnerzy

GPW Orlen Targi Kielce