Od nowego roku papierowy PIT-11 tylko dla nielicznych

opublikowano: 04-09-2014, 00:00

Minister finansów konsultuje już nowe wzory deklaracji podatkowych, obowiązujących w 2015 r.

Znane już są zmiany w formularzach zeznań podatkowych, które będą składane za 2014 r. Minister finansów skierował do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia z nowymi wzorami tych druków.

Projektowane rozporządzenie uwzględnia najnowsze zmiany legislacyjne. Niektóre z nich zobowiązują płatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) do składania urzędom skarbowym określonych deklaracji i informacji wyłącznie drogą elektroniczną. Zwolnieni są z tego tylko płatnicy obsługujący nie więcej niż pięciu podatników i gdy w rozliczeniach nie pośredniczy biuro rachunkowe.

Jeżeli płatnik zdecyduje się na pisemne sporządzenie informacji o dochodach uzyskanych przez podatnika w danym roku, będzie musiał ją przesłać urzędowi do końca stycznia. Tego wymagają nowe przepisy o PIT. Termin przekazania druku podatnikowi pozostanie taki jak do tej pory, czyli koniec lutego.

W konsekwencji pracodawcy zatrudniający ponad pięciu pracowników nie będą już mogli przekazać fiskusowi w postaci papierowej informacji o ich rocznych zarobkach i zapłaconych zaliczkach podatkowych (na druku PIT-11). Dotyczy to także rozliczenia rocznego podatku dokonanego za pracownika, jeśli powierzy on to zadanie pracodawcy. Takie prawo mają np. podatnicy, którzy nie rozliczają się wspólnie z małżonkiem ani nie korzystają z ulg.

W projekcie uwzględniono także fakt, że od tego roku spółkom komandytowo-akcyjnym (SKA) nadano status podatnika. Podlegają one podatkowi dochodowemu od osób prawnych (CIT). Do tej zmiany dostosowano nazewnictwo w zeznaniu PIT-38 o dochodach (lub stratach) ze zbycia papierów wartościowych i udziałów w spółkach. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Od nowego roku papierowy PIT-11 tylko dla nielicznych