Od Wrozametu do  FagorMastercook

DCZ.AB
16-11-2009, 00:00

Kiedyś firma robiła emaliowane garnki. Dziś w trzech fabrykach produkuje ponad milion sztuk sprzętu AGD.

Była odlewnia metali i żeliwa, jest nowoczesna fabryka

Kiedyś firma robiła emaliowane garnki. Dziś w trzech fabrykach produkuje ponad milion sztuk sprzętu AGD.

Historia przedsiębiorstwa zaczyna się w roku 1946. Wtedy w poniemieckiej fabryce Knauth powstała Odlewnia Żeliwa i Metali. Początkowo produkowała ruszty do parowozów, siekacze motorowe dla rolnictwa i elementy motocykli SHL, a także niestandardowe produkty: godła narodowe czy klamki zdobiące lokomotywy. Kilka miesięcy później powstaje Wytwórnia Naczyń Emaliowanych. W listopadzie 1962 r. obie firmy łączą się we Wrocławskie Zakłady Metalurgiczne (WZM), specjalizujące się w produkcji kuchni węglowych i gazowych oraz pralek wirnikowych Emilia.

W 1969 r. WZM zaczynają produkcję gazowych kuchni czteropalnikowych z piekarnikiem, a rok późnej — z piekarnikiem elektrycznym, wyposażonym w obrotowy rożen i opiekacz. Kiedy w 1976 r. do firmy przyłączono zakład z Wąsosza, po raz pierwszy pojawia się określenie Wrozamet i nowa nazwa przedsiębiorstwa: Zakłady Sprzętu Grzejnego "Predom-Wrozamet".

W roku 1988 firma zaczyna produkcję kuchenek elektrycznych. W 1992 r. zostaje przekształcona w jednoosobową spółkę skarbu państwa pod nazwą Wrozamet SA. Przełomowy dla spółki jest rok 1993. Wprowadza wtedy na rynek nową generację kuchni pod nazwą Mastercook. W krótkim czasie wszystkie produkty Wrozametu zyskują to logo. Dziś są to kuchenki gazowe i elektryczne, lodówki, pralki, okapy kuchenne, piekarniki, płyty grzewcze i elektryczne podgrzewacze wody. Słowem — cała linia sprzętu AGD dla klientów, którzy mają różne wymagania co do ceny i funkcjonalności.

W końcu 1997 r. Wrozamet zaczął współpracę z hiszpańską firmą Fagor Electrodomesticos S. Coop., zrzeszoną w międzynarodowej korporacji MCC — Mondragon Corporation Cooperativa, która w 1999 r. stała się inwestorem strategicznym spółki.

W grudniu 2002 r. Fagor Electrodomesticos S. Coop. i MCC wykupiły ostatnią akcję i stały się jedynymi właścicielami Wrozametu. W ten sposób spółka weszła w skład grupy Fagor i koncernu MCC. Aby podkreślić przynależność do firmy o wielkim potencjale finansowym i produkcyjnym oraz zaznaczyć silną pozycję rynkową marki Mastercook, 29 marca 2006 r. spółka zmieniła nazwę na FagorMastercook SA. W trzech fabrykach we Wrocławiu produkuje ponad milion sztuk sprzętu AGD. W tym w jednej z najnowocześniejszych w Europie fabryce pralek ładowanych od góry powstaje rocznie 500 tys. tych urządzeń.

Prywatyzacja wzorcowo przeprowadzona

Droga, jaką rząd wybrał dla prywatyzacji Wrozametu, była nieco odmienna niż przy sprzedaży innych producentów AGD.

Prywatyzację Wrozametu (teraz FagorMastercook) uważa się za wzorowo przeprowadzoną i bardzo udaną. O przekształceniu państwowej firmy w jednoosobową spółkę akcyjną skarbu państwa zdecydowano w 1992 r. Umożliwiło to późniejszą prywatyzację, czyli szukanie inwestorów na zakup akcji firmy. W 1995 r. FagorMastercook (ówczesny Wrozamet) został włączony do narodowego programu prywatyzacji poprzez przejęcie od skarbu państwa pakietu kontrolnego, czyli 75 proc. akcji przez narodowe fundusze inwestycyjne (NFI), w których wiodącym funduszem dla ówczesnego Wrozamet SA był Trzeci Narodowy Fundusz Inwestycyjny.

Szukanie inwestora

Dwaj najważniejsi konkurenci spółki w tym czasie: Polar (obecnie Whirlpool) i Wromet (teraz Amica) sprywatyzowano poprzez Giełdę Papierów Wartościowych w ofertach publicznych. W przypadku Wrozametu chodziło o znalezienie inwestora strategicznego spośród najważniejszych graczy na rynku AGD w Europie. Trzeci Narodowy Fundusz Inwestycyjny miał do tego czasu za zadanie podnosić wartość spółki poprzez m.in. inwestycje w park maszynowy. Pozwoliło to spółce przetrwać najtrudniejsze lata, a potem podnieść atrakcyjność na tyle, by zainteresować ofertą takich potentatów, jak: Merloni (obecnie Indesit Company), Ardo (Antonio Merloni), Whirlpool, Fagor, Electrolux czy Brandt. Zainteresowanie zakupem akcji spółki wykazywał także polski Polar.

W 1999 r. Trzeci NFI wybrał inwestora strategicznego. Firma Fagor Electrodomesticos S. Coop. wspólnie z korporacją Mondragon Corporacion Cooperativa (w której skład wchodzi) objęła 75 proc. akcji Wrozametu.

Odkupywanie akcji

Po objęciu pakietu kontrolnego inwestorzy strategiczni skupili się na doprowadzeniu do kupna pozostałej części akcji. Skarb państwa miał ich jeszcze 16 proc., a pozostałe były w rękach funduszy inwestycyjnych i pracowników (ci otrzymali je podczas komercjalizacji firmy). W 2002 r. Fagor Electrodomesticos S. Coop. i Mondragon Corporacion Cooperativa miały już 100 proc. akcji spółki. Teraz ich głównymi celami strategicznymi stały się restrukturyzacja i dostosowywanie struktury firmy do struktur Grupy Fagor. W latach 1999-2008 na inwestycje przeznaczyły ponad 486 mln zł. Przed wejściem inwestora strategicznego Wrozamet był znanym producentem AGD, ale kojarzonym tylko z jednym segmentem rynku — kuchniami. Teraz produkcja została poszerzona o lodówki, płyty gazowe do zabudowy, pralki.

Po zakończeniu restrukturyzacji spółki akcjonariusze rozpoczęli negocjacje z rządem RP w sprawie wsparcia największego programu inwestycyjnego, jaki zamierzali wprowadzić. Efektem rozmów było m.in. ustanowienie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenie spółki i bardzo dobra współpraca z władzami lokalnymi, szczególnie Wrocławia. W 2006 r. Grupa Fagor zakończyła negocjacje z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w sprawie wsparcia jej inwestycji w Polsce. Dostała pieniądze na inwestycje w zamian za emisję akcji.

Program ten całkowicie zmienił oblicze firmy. Powstały jedne z najnowocześniejszych w Europie fabryki pralek, a stare zmodernizowano. Przez 10 lat firma zdobyła nowe rynki i stała się jednym z najważniejszych członków Grupy Fagor w Europie razem z Fagor Electrodomesticos w Hiszpanii i FagorBrandt we Francji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ.AB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Od Wrozametu do FagorMastercook