Odbicie cen ropy naftowej w górę może okazać się jedynie korektą

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 07-04-2016, 11:04

W tym tygodniu nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej wyraźnie się poprawiły.

Po dynamicznych spadkach z drugiej połowy marca i początku kwietnia, cena tego surowca zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, odbiła w górę. Wielu analityków nie upatruje w tym ruchu na razie niczego więcej, jak tylko zwykłej korekty, która już niebawem może się zakończyć. Jednak w ostatnich dniach stronie popytowej sprzyjała nie tylko analiza techniczna, lecz także niektóre fundamentalne dane.

Wsparciem dla cen ropy były m.in. informacje dotyczące zapasów tego surowca w USA. Już we wtorek Amerykański Instytut Paliw podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły o ponad 4 mln baryłek. Było to spore zaskoczenie, ponieważ na rynku oczekiwano kolejnego wzrostu zapasów ropy naftowej, i to nawet o ponad 3 mln baryłek. Wyliczenia instytutu potwierdził w środę amerykański Departament Energii, który podał, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,9 mln baryłek, tym samym dodatkowo wspierając kupujących na rynku tego surowca.

Z kolei w przypadku europejskiej ropy gatunku Brent, na korzyść kupujących działają trwające obecnie prace konserwacyjne na dwóch platformach wydobywczych na Morzu Północnym. Początkowo prace były zapowiadane na lato, więc na ich przyspieszenie zareagowali inwestorzy. Najprawdopodobniej jednak efekt w postaci zmniejszenia dostaw ropy Brent będzie widoczny dopiero w maju.

W pewnej mierze na wzrost cen ropy wpłynęły także zapewnienia niektórych przedstawicieli OPEC, że porozumienie dotyczące zamrożenia produkcji ropy naftowej najprawdopodobniej wejdzie w życie. Nie jest to oczywiste, ponieważ jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia Arabia Saudyjska deklarowała, że na zamrożenie produkcji zdecyduje się tylko wtedy, jeśli na taki sam krok zgodzi się Iran. Ten ostatni zapowiadał natomiast zwiększenie produkcji. Najprawdopodobniej sprawa wyjaśni się dopiero 17 kwietnia, kiedy to będzie miało miejsce spotkanie producentów ropy w katarskim Doha.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Polecane