Odbicie na EUR/USD, realizacja zysków na GBP/USD

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 24-07-2014, 17:07

Nieudaną próbą spadku i wzrostowym odbiciem kończy się europejska część handlu na EUR/USD, podczas gdy na GBP/USD miała miejsce silna realizacja zysków. W obu przypadkach pierwszoplanową rolę odegrały publikowane dziś dane makroekonomiczne.

O godzinie 16:25 kurs EUR/USD testował poziom 1,3468. Wczoraj na koniec dnia było to 1,3463, podczas gdy dzisiejsze ekstrema znajdowały się na poziomach 1,3438 i 1,3485. Notowania GBP/USD spadły natomiast do 1,6971 z 1,7043 w środę na koniec dnia.

Euro rozpoczęło dzień od przeceny. Jednak rano proces ten został zatrzymany i odwrócony. Przyczyniły się do tego optymistyczne odczyty indeksów PMI dla Niemiec i strefy euro. We wszystkich przypadkach okazały się one lepsze od prognoz. Kondycja przemysłu była najlepsza od kilku miesięcy, natomiast sytuacja w usługach była najlepsza od ponad 3 lat. Łyżką dziegciu w tej przysłowiowej beczce miodu okazały się wprawdzie dane z Francji. Indeks PMI dla tamtejszego przemysłu nieoczekiwanie obniżył się do 47,6 z 48,2 pkt. (prognoza: 48,1 pkt.). Inwestorzy jednak zignorowali ten raport.

Opisane dane powstrzymały spadki EUR/USD i pozwoliły wygenerować niewielkie odbicie. Na większy ruch do góry zabrakło jednak już argumentów. Przede wszystkim dlatego, że dane o sprzedaży detalicznej we Włoszech mocno rozczarowały, a raport nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA pokazał ich najniższą liczbę od ponad 8 lat. Strona popytowa nie wykorzystała natomiast słabszych od oczekiwań danych nt. sprzedaży nowych domów w USA i indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu.

Znacznie bardziej jednostronny przebieg miał handel na GBP/USD. Para ta przełamała psychologiczny poziom 1,70, testując poziomy nieoglądane od prawie miesiąca. Za dzisiejszą przeceną, która była siódmą kolejną przeceną funta, stały dane makroekonomiczne. Impulsem okazały się gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. W czerwcu sprzedaż wzrosła o 0,1% w relacji miesięcznej i o 3,6% w relacji rocznej. To mniej niż oczekiwano. Rynkowy konsensus kształtował się bowiem na poziomie 0,3% M/M i 3,6% R/R.

Dzisiejsze niewielkie odbicie na EUR/USD nie zmienia układu sił na wykresie dziennym tej pary. W dalszym ciągu, po tym jak podaż doprowadziła do przełamania silnej strefy wsparcia 1,3477-1,3515, jaką m.in. tworzyła linia hossy, spadki w kierunku 1,30 pozostają najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Obserwowane dziś przyspieszenie spadków GBP/USD, w tym zejście poniżej lokalnego szczytu z maja br. (1,6996) i okrągłego poziomu 1,70, jest kolejnym technicznym argumentem przemawiającym na korzyść strony podażowej. Jednak w odróżnieniu od EUR/USD, w tym przypadku póki co trwające od 2,5 tygodnia spadki to wciąż jeszcze głęboka, ale tylko korekta.

W piątek uwaga rynków finansowych będzie się koncentrować na trzech rodzajach wydarzeń. Mianowicie publikacji indeksu monachijskiego instytutu Ifo dla Niemiec za miesiąc lipiec (prognoza: 109,4 pkt.), wstępnego odczytu czerwcowego raportu o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA (prognoza: 0,5% M/M) oraz szacunków dynamiki brytyjskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za II kwartał br. (prognoza: 0,8% K/K). Potencjalnie z największym odzewem może spotkać się ta ostatnia publikacja. Lepsze od oczekiwań dane będą wsparciem dla słabnącego w ostatnich dniach funta. Gorsze przedłużą realizację zysków.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets Polska

Polecane