Odczyty makro straszą, "redukuj" Orlen

opublikowano: 20-11-2019, 16:25

Kamil Kliszcz, analityk Domu Maklerskiego mBanku, w raporcie z 14 listopada obniżył z "trzymaj" do "redukuj" rekomendację dla akcji PKN Orlen.

Nowa cena docelowa to 94,17 zł - więcej niż do tej pory, wskutek skompensowania niższych marż modelowych przez wyższe wyniki w detalu i wycenę porównawczą. 

Kamil Kliszcz uważa, że po bardzo dobrych wynikach 3 kw., na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury z uwagi na obserwowane obecnie znaczące pogorszenie modelowych marż w obszarze downstream. Konsens zakłada tymczasem utrzymanie bardzo wysokiej rentowności EBITDA z tego roku, licząc na dodatkowe wsparcie z tytułu efektu IMO i oddawanej inwestycji w PE3.

"Nasze prognozy na lata 2020-21 plasują się 15-20 proc. poniżej rynku, zarówno z uwagi na bardziej konserwatywne założenia marż modelowych (nadal powyżej bieżących odczytów), jak i efekt wysokiej bazy tego roku zbudowanej przez rekordowo niskie ceny gazu, wysokie marże detaliczne oraz ponadstandardowe premie lądowe (kontrakty negocjowane pod koniec 2018 r. w otoczeniu napięć logistycznych na Renie). W takim scenariuszu makro nie zakładamy też powtórzen ia rekordowych wo lumenów przerobowych . Przypominamy również o perspektywie wzrostu nakładów inwestycyjnych w kolejnych latach, które będą średnioterminowo obciążać profil FCF. Dodatkowo, może to zaburzyć przejęcie Lotosu, które w naszej opinii nawet po uwzględnieniu efektów synergii nie implikuje atrakcyjnej wyceny na EV/EBITDA LIFO pro-forma" - napisał analityk w raporcie, który jest dostępny na stronie brokera.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu