Odetchnąć pełną piersią w biurze

Partnerem publikacji jest HB Reavis
opublikowano: 23-11-2021, 16:37
aktualizacja: 23-11-2021, 17:07

Poranna kawa z zespołem w bezpiecznym otoczeniu. Układanie grafików, tak aby zadbać o reguły dystansu społecznego. Monitoring jakości powietrza dla utrzymania warunków spowalniających rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. Lista wyzwań i potrzeb pracodawców wydatnie się zwiększyła, a najbliższe miesiące upłyną w wielu firmach na testowaniu rozwiązań wspierających różne warianty modelu hybrydowego.

Nowe oczekiwania najemców:Wbrew opiniom sprzed ponad roku pandemia nie zdemolowała rynku biurowego. Firmy szukają jednak nowych rozwiązań. Powracają do swojego naturalnego środowiska, kierując się nie tylko twardymi wynikami biznesowymi, ale też potrzebami pracowników – tłumaczy Ewelina Grodzicka, wellbeing and sustainability team leader w firmie deweloperskiej HB Reavis.
Nowe oczekiwania najemców:Wbrew opiniom sprzed ponad roku pandemia nie zdemolowała rynku biurowego. Firmy szukają jednak nowych rozwiązań. Powracają do swojego naturalnego środowiska, kierując się nie tylko twardymi wynikami biznesowymi, ale też potrzebami pracowników – tłumaczy Ewelina Grodzicka, wellbeing and sustainability team leader w firmie deweloperskiej HB Reavis.

Z perspektywy zapewnienia zdrowych warunków pracy znaczenie jakości budynków biurowych jest coraz większe, a jednym z narzędzi do ich weryfikacji – certyfikat WELL, również w jego najnowszej odsłonie Health-Safety.

Po wybuchu pandemii wielu ekspertów zastanawiało się, czy z powodów bezpieczeństwa biurowce, o ile ktoś nadal będzie z nich korzystać, znów będą niedostępnymi twierdzami ze szkła i betonu. Tak się nie stało, bo ich właściciele i zarządcy mają do dyspozycji szeroką gamę rozwiązań, dzięki którym mogą skutecznie zadbać o zdrowie użytkowników, a jednocześnie zachować otwarty, miastotwórczy charakter najnowszych projektów.

Wbrew opiniom sprzed ponad roku pandemia nie zdemolowała rynku biurowego. Firmy szukają jednak nowych rozwiązań. Powracają do swojego naturalnego środowiska, kierując się nie tylko twardymi wynikami biznesowymi, ale też potrzebami pracowników, którzy stopniowo dostrzegli mniej atrakcyjne oblicze home office – tłumaczy Ewelina Grodzicka, wellbeing and sustainability team leader w firmie deweloperskiej HB Reavis.

Wśród kluczowych elementów kształtujących nowe środowisko pracy jest jakość powietrza wewnątrz budynków – naturalne źródło obaw wielu osób, które chcą uniknąć zakażenia COVID-19. Jak o tę kwestię dbają właściciele nowoczesnych biurowców?

Przykładamy szczególną wagę do wydajności systemów wentylacji i klimatyzacji. Korzystamy z takich rozwiązań jak lampy UV dezynfekujące wodę używaną w centralach wentylacyjnych. Zwiększona ilość nawiewanego powietrza zewnętrznego i rezygnacja z recyrkulacji, pozwalają zminimalizować ryzyko tzw. zanieczyszczenia krzyżowego. W ciągu godziny zapewniamy tyle świeżego powietrza, ile wymaga certyfikat WELL oraz więcej niż przewidują polskie normy” – opowiada Ewelina Grodzicka.

Nowe oblicze WELL

Wspomnianym certyfikatem WELL mogą się pochwalić najnowsze inwestycje HB Reavis w Polsce – wieżowce Varso Place oraz kampus biurowy Forest w Warszawie. Te pierwsze dodatkowo posiadają certyfikat WELL Health-Safety stworzony na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention oraz czołowych instytutów naukowo-badawczych. W pracach nad certyfikatem uczestniczyło blisko 600 ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego, wirusologów, liderów biznesu, architektów, projektantów i innych specjalistów.

WELL co do zasady premiuje wszystkie rozwiązania, które przekładają się na komfort fizyczny i psychiczny pracowników oraz gości danego budynku. Wśród kategorii ocenianych przez niezależnych audytorów jakość powietrza zawsze była jedną z kluczowych, a w obliczu pandemii jest jeszcze dokładniej sprawdzana. Wersja WELL Health-Safety wymaga spełnienia wielu ponadstandardowych wymogów, np. dodatkowej, udokumentowanej dbałości o serwis systemów klimatyzacji i wentylacji – tłumaczy Ewelina Grodzicka.

W zgodzie z naturą

Badania wskazują, że nawet minimalna cyrkulacja świeżego powietrza ogranicza przenoszenie wirusa „zwykłej” grypy w podobnym stopniu co zaszczepienie 50–60 proc. użytkowników budynku. W tym kontekście jakości powietrza w budynku mogą też sprzyjać odpowiednio przemyślane rozwiązania architektoniczne. Pozornie prosta sprawa – otwieralne okna lub uchylne panele w fasadzie – jak w przypadku wieżowca Varso Tower, umożliwiają napływ powietrza niezależnie od układów mechanicznych. Inne rozwiązanie to udostępnienie zielonych dachów budynku pracownikom do odpoczynku czy duża ilość zieleni w przestrzeniach wspólnych.

Technologie sojusznikiem

Wsparciem dla firm w trosce o jakość powietrza, którym oddychają ich pracownicy, są też nowe technologie oraz ich coraz większa dostępność. W biurowcach coraz częściej pojawiają się rozwiązania oparte na systemie specjalnych czujników (w HB Reavis to część usługi Symbiosy), które gromadzą dane dotyczące temperatury, stężenia CO2 czy wilgotności, umożliwiając skuteczniejszą kontrolę i ewentualną zmianę warunków panujących w biurze, kluczowych dla zdrowia pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane