Czytasz dzięki

Odfrankowieni ruszą po więcej

opublikowano: 16-10-2019, 22:00

Uwalnianie przez sąd z długu we franku będzie mieć konsekwencje dla struktury popytu na mieszkania.

Zamienić M2 na M3, a może nawet M4 — to marzenie wielu spośród tych, którzy dekadę temu wzięli kredyty we franku i teraz z nadzieją wypatrują wyroków w sprawach dotyczących unieważniania umów z bankami. To pozwoliłoby wielu osobom na „odfrankowienie”, czyli pozbycie się starego kredytu przy zachowaniu własności mieszkania.

— W okresie poprzedniego boomu swoje pierwsze mieszkania kupowały bardzo liczne osoby urodzone w okresie wyżu demograficznego z początku lat 80. Wielu z nich chciałoby zmienić mieszkanie na większe, ale nie mogą, gdyż zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich. Ponieważ kurs franka bardzo mocno wzrósł, to mimo ponad 10 lat spłaty zadłużenie niejednokrotnie przewyższa otrzymaną kwotę kredytu. To sprawia, że nie opłaca się sprzedawać mieszkania, na które zaciągnięty został taki kredyt — mówi Jarosław Sadowski z Expandera, który dodaje, że frankowy dług obciąża zdolność kredytową i nie pozwala na zaciągniecie kolejnego, np. na większe mieszkanie.

Jego zdaniem sytuacja zmieni się, jeśli sądy będą unieważniać umowy takich kredytów lub zamieniać je w kredyty złotowe.

— Z jednej strony może pojawić się zwiększony popyt na duże lokale. Jednocześnie do sprzedaży lub na wynajem trafi część tych, w których obecnie mieszkają frankowicze — dodaje Jarosław Sadowski.

Choć to zapewne przypadek, to w trzecim kwartale relatywnie najbardziej rosły ceny dużych mieszkań — przynajmniej jeśli chodzi o ceny ofertowe. Według danych portalu Rentier.io mediana cen mieszkań małych poszła w górę w porównaniu z drugim kwartałem o 2,2 proc., średnich o 1,5 proc., a dużych o 3,5 proc. Zmiany roczne to 13, 13 i 15 proc.  

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu