Odnowione pociągi pojeżdżą dwie dekady

opublikowano: 28-09-2016, 22:00

Przewozy Regionalne 1 października kończą 15 lat. Na urodziny spółka dostała cenny prezent

Przewozy Regionalne 1 października kończą 15 lat. Na urodziny spółka dostała cenny prezent — PKO BP, BZ WBK oraz Bank Gospodarstwa Krajowego pożyczą jej 629 mln zł na inwestycje w tabor. Dzięki temu przeprowadzi gruntowny remont 36 EZT, jednej lokomotywy i 4 wagonów, a także kupi 4 używane i 3 nowe autobusy szynowe oraz 7 EZT. Spółka użytkuje 780 sztuk taboru, należącego do niej i do samorządów. Jak twierdzi Krzysztof Mamiński, prezes Przewozów Regionalnych, połowa to tabor nowy lub zmodernizowany.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Ostatnio samorządy sporo inwestowały w zakup i remont pociągów eksploatowanych przez przewoźnika. Sama spółka natomiast dopiero teraz rozpoczyna realizację dużego planu odnowy taboru. Dzięki temu udział nowego i zmodernizowanego powiększy się o kilka punktów procentowych. Średni wiek pociągów Przewozów Regionalnych to około 30 lat. Krzysztof Mamiński zapewnia, że dzięki modernizacji wiele z nich pojeździ jeszcze przynajmniej przez dwie dekady.

„PB” pisał też, że na modernizację taboru spółka ma szansę otrzymać 458 mln zł z planu Junckera. Na tym nie koniec. Prezes ma nadzieję, że po 2018, kiedy zakończy się program restrukturyzacji spółki, pozyska ona fundusze unijne i do 2021-22 r. cały tabor będzie nowy lub zmodernizowany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Odnowione pociągi pojeżdżą dwie dekady