Odrzucono senacki plan obniżki podatków w USA

DI, PAP
opublikowano: 21-12-2011, 06:59

Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów Kongresu USA odrzuciła we wtorek senacki projekt ustawy o przedłużeniu o dwa miesiące obniżek podatków od wynagrodzeń oraz zasiłków dla bezrobotnych.

Prezydent Barack Obama powiedział, że zatwierdzenie ustawy byłoby jedynym realnym sposobem, aby zapobiec spadkowi, poczynając od 1 stycznia, zarobków 160 milionów pracowników. "Zegar tyka i czas ucieka" - ostrzegał Obama.

Niższa izba Kongresu USA odrzuciła projekt Senatu stosunkiem głosów 229 do 193. Faktycznie nie opowiedziała się jednak ostatecznie ani za, ani też przeciw ustawie. Zamiast tego uciekła się do proceduralnego manewru. Odrzuciła w nim postanowienie Senatu, zwracając się jednocześnie o zwołanie konferencji z przedstawicielami wyższej izby. Ma to uchronić republikańskich kongresmenów przed ryzykowną politycznie i niepopularną wśród społeczeństwa decyzją przeciw przedłużeniu cięć podatkowych.

Mający większość w Senacie Demokraci opuścili jednak już Waszyngton na przerwę świąteczną i nie zdradzają na razie intencji powrotu. Przypominają, że za ustawą głosował w sobotę także przywódca mniejszości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell oraz 38 jego kolegów z GOP.

Jak podkreśla "New York Times", nie jest jasne, czy obie partie będą zdolne dojść do porozumienia jeszcze przed końcem roku. Fiasko sprawiłoby, że podatek od wynagrodzeń 160 milionów ludzi wzrośnie od stycznia od 4,2 do 6,2 proc. i zwiększy się rocznie średnio o blisko 1000 dolarów.

Zdaniem Republikanów z Izby Reprezentantów, przedłużenie przez Senat obniżki podatków tylko o dwa miesiące pozostawiłoby zbyt wielką niepewność w trudnej sytuacji gospodarczej. Kongres stanąłby zaś w przyszłym roku obliczu podobnego sporu.

Bezpośrednio po głosowaniu republikański przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner ujawnił treść listu skierowanego do prezydenta. Stwierdził w nim, że zgadza się z Obamą w sprawie potrzeby przedłużenia o cały rok obniżki podatków oraz świadczeń dla bezrobotnych.

Boehner zaznaczył we wtorek, że do końca roku pozostało jeszcze 11 dni. Zaapelował też do prezydenta, aby wezwał Senat do powrotu do negocjacji.

"Mówił pan wiele razy, że Kongres musi wykonać swą pracę przed przerwą wakacyjną. Proszę aby wezwał Pan Senat do powrotu, do wyznaczenia negocjatorów żebyśmy mogli Amerykanom zapewnić stabilność ekonomiczną jakiej potrzebują" - pisał przewodniczący Izby Reprezentantów.

Obama nie zgodził się z sugestią Boehnera. Zaraz po głosowaniu apelował do przywódców republikańskich w niższej izbie aby zaaprobowali senacką ustawę, ponieważ jest to jedyne rozwiązanie.

"To nie jest poker, to nie jest gra, to nie powinno być zwykłe politykowanie" - mówił prezydent.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane