Odsetki czekają na podpis premiera

Albert Stawiszyński, Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 19-07-2002, 00:00

Rada Ministrów (RM) w trybie obiegowym przyjęła projekt zmiany rozporządzenia RM w sprawie określania wysokości odsetek ustawowych. W najbliższych dniach ma ono zostać przedstawione do podpisu premierowi Leszkowi Millerowi. Według wczorajszych informacji „PB”, odsetki ustawowe mają się zmniejszyć z 20 do 16 proc.

Tą informacją wcale nie są przestraszone fundusze emerytalne, którym na koniec ubiegłego roku budżet zalegał z 5,5 mld zł składek oraz 1,8 mld zł odsetek.

— Przy lokatach bankowych, które dają około 9 proc. zysku, i rentowności obligacji na poziomie 8 proc. to nie jest złe oprocentowanie odsetek. Z ekonomicznego punktu widzenia obniżka jest uzasadniona — zwłaszcza po czterech obniżkach stóp procentowych. Mam nadzieję, że pieniądze szybko trafią do klientów OFE — mówi Krzysztof Lutostański, prezes PKO/Handlowy PTE.

16-proc. odsetki to tyle, ile fundusze zarobiły średnio dla swoich klientów w ciągu ostatniego roku. Na koniec czerwca roczna arytmetyczna zmiana jednostki wyniosła bowiem 16,42 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński, Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Odsetki czekają na podpis premiera