Odsetki od lokat rekordowo niskie

Wojciech Boczoń, Bankier.pl
opublikowano: 09-04-2015, 00:00

Na najlepszej lokacie miesięcznej, którą można założyć bez spełniania dodatkowych warunków, zarobimy 2,5 proc. w skali roku.

Niskie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego cieszą osoby spłacające kredyty w złotych, ale są zmorą dla zwolenników bezpiecznych produktów oszczędnościowych. Oprocentowanie lokat jest rekordowo niskie — w wielu bankach stawki spadły znacznie poniżej stopy referencyjnej banku centralnego, która wynosi 1,5 proc. Np. największy bank w Polsce — PKO BP — oferuje na lokacie 1-miesięcznej odsetki na poziomie 0,05 proc. w skali roku. A od takiego zysku potrącane jest jeszcze 19 proc. podatku. Z najnowszego rankingu lokat portalu Bankier.pl wynika, że kilka banków wciąż oferuje stawki przewyższające 2 proc.

W zestawieniu tradycyjnie uwzględniono tylko te lokaty, które można założyć bez spełniania dodatkowych warunków, takich jak zakładanie konta czy wpłacanie nowych pieniędzy. Najlepszą lokatę 1-miesięczną dla kwot 1 i 10 tys. zł oferuje Idea Bank, który płaci za depozyt 2,5 proc. w skali roku.

Na drugiej pozycji znajduje się Meritum Bank (2,2 proc.), a na ostatnim stopniu podium znalazłysię BIZ Bank i Bank Smart (2 proc.). Na rynku są lepiej oprocentowane depozyty 1M, ale żeby skorzystać z oferty, trzeba spełnić dodatkowe warunki. Na przykład Bank Smart ma Lokatę na Powitanie dla nowych klientów, której oprocentowanie wynosi 4 proc.

Natomiast w BOŚ Banku znajdziemy Lokatę bez Kantów na 3 proc., którą mogą założyć posiadacze ROR. PKO BP też ma lokatę na 2,5 proc., ale jest to depozyt tylko dla osób korzystających z aplikacji IKO. W zestawieniu dla kwoty 30 tys. zł zmienia się oprocentowanie dla lokaty w Banku BPS, który dla tej stawki proponuje odsetki o 0,10 pkt. proc. wyższe niż dla kwoty 10 tys. zł. Nie ma to jednak wpływu na czołówkę rankingu.

Pierwsze miejsce zajmuje Idea Bank, drugie Meritum Bank, a trzecią pozycję BIZ Bank i Bank Smart. Dopóki Rada Polityki Pieniężnej nie podniesie stóp procentowych NBP, nie ma co liczyć na poprawę sytuacji na rynku lokat. Na to niestety na razie się nie zanosi. Osoby, które planują zdeponować oszczędności, powinny jednak uważnie obserwować oferty banków. Czasami pojawiają się lokaty promocyjne, których zysk jest znacząco wyższy od średniej rynkowej. Dla lokat krótkoterminowych alternatywą mogą być też konta oszczędnościowe. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu