Odsetki od lokat są coraz niższe

  • Ewa Bednarz
06-03-2013, 00:00

Na najkrótszych lokatach można jeszcze zarabiać 5-6 proc. brutto

Nie wszystkie banki poczekały na dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych i w pierwszych dniach marca zdecydowały się na obniżki oprocentowania najatrakcyjniejszych lokat. Jeszcze kilka dni temu GetinOnline oferował na miesięcznej Lokacie na start 7 proc. w skali roku, obecnie jest to już 6,5 proc. Oprocentowanie dłuższych depozytów również jest niższe. Inne banki już przeprowadziły zmiany albo są do nich przygotowane.

Procenty na jeden raz

Najatrakcyjniejsze depozyty są nadal krótkoterminowe i przeznaczone tylko dla nowych klientów. Zyskać na nich można więc tylko raz, i to w ciągu miesiąca, najwyżej do trzech. Przy oprocentowaniu w skali roku kokosów się nie zbije, zwłaszcza że banki zastrzegają, że ograniczają wysokość wpłat. Widać to dobrze na przykładzie Lokaty na Start w GetinOnline, w którym depozyty miesięczne i dwumiesięczne są oprocentowane 6,5 proc. w skali roku — zdecydowanie najwięcej na rynku, ale niewiele można na nie wpłacić: na pierwszy maksymalnie 20 tys. zł, a na drugi już o połowę mniej. Idea Bank daje na Lokacie na Dobry Początek 6,5 proc. w skali roku na miesięcznym depozycie, ale przy wpłatach tylko do 10 tys. zł. Na co najmniej 4 proc. można liczyć w trzech instytucjach: Meritum Banku, Polskim Banku Przedsiębiorczości i Alior Banku. Większość pozostałych instytucji, z wyjątkiem Eurobanku i Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa, naliczy mniej niż 3 proc.

Im więcej, tym mniej

Z lokat trzymiesięcznych najatrakcyjniejszą ofertę mają: Meritum Bank i jego Pierwsza Lokata oraz BGŻOptima z Lokatą Bezkarną. Pierwszy wciąż oferuje 6 proc., drugi 5,8 proc. (mimo że zapowiadał, że 1 marca oprocentowanie może ulec zmianie). Obie propozycje są przeznaczone, podobnie jak w GetinOnline, tylko dla nowych klientów i wymagają założenia konta osobistego (Lokatę Bezkarną można otworzyć tylko na etapie składania wniosku o otwarcie Konta BGŻOptima), a wysokie odsetki będą naliczane dla wpłat do 20 tys. zł. Przy chęci zdeponowania większych pieniędzy Meritum Bank obniża oprocentowanie o 1 pkt proc. Przewagą Lokaty Bezkarnej jest możliwość uzyskania odsetek w przypadku wcześniejszego zerwania umowy. Zostaną one naliczone od oszczędności zgromadzonych na rachunku między dniem jego otwarcia a dniem poprzedzającym dzień zerwania. Kierowcy mogą natomiast ulec magii Meritum Banku, który obiecuje, że będzie zwracał miesięcznie 4 proc. wydatków na paliwo przy płatnościach wydawaną do konta kartą debetową Visa Standard na wszystkich stacjach paliw w Polsce i za granicą. Karta będzie darmowa przy miesięcznych płatnościach nią w wysokości co najmniej 200 zł (konto jest również bezpłatne). Na ponad 5-procentowe odsetki można liczyć przy wpłacie 5 tys. zł w Polskim Banku Przedsiębiorczości i od tysiąca złotych w NeoBanku na lokacie Martyna. Na Lokacie Meritum zysku w internecie zarobi się natomiast równe 5 proc. w skali roku. W lutym 5 proc. można było zyskać jeszcze na igo lokacie w Inteligo (dzisiaj jest to już 4,2 proc.) i w BNP Paribas na NajLokacie, gdzie teraz można liczyć na jeszcze mniej, bo na 4,15 proc.

Im dłużej, tym taniej

W przypadku zdeponowania w banku oszczędności na pół roku można dostać maksymalnie 5 proc. odsetek, o 0,2 pkt proc. mniej niż w ubiegłym tygodniu.

Dopisze je jednak tylko FM Bank na Lokacie Standardowej oraz Polski Bank Przedsiębiorczości na Lokacie Spinającej, którą można zakładać od 1 tys. zł bez konieczności posiadania konta. Wprawdzie niewiele, ale jednak ponad 5 proc. oferował jeszcze kilka dni temu Getin Bank dla wpłat od 1 tys. zł na Lokacie Zyskownej. Niestety dzisiaj jest to już 4,65 proc. Podobne zasady dotyczą lokat rocznych. FM Bank, tak jak przy depozytach 6-miesięcznych, oferuje na lokacie standardowej 5,1 proc. Na drugim miejscu jest natomiast nie sam Getin Bank, ale GetinOnline z Lokatą Prezesa. Jej oprocentowanie jest zależne od wysokości stopy WIBOR 1M. Dopisuje się do niej 1 pkt proc. W lutym było to 5,03 proc., teraz jest 4,8 proc. Zdecydowanie najatrakcyjniejsza z lokat długoterminowych jest Lokata WIBOR Plus w FM Banku. Można ją zakładać na rok z oprocentowaniem 5,49 proc., na dwa (5,59 proc.) i na trzy lata (5,69 proc.).

6,5 proc. Tyle wynosi oprocentowanie miesięcznej lokaty w GetinOnline.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Odsetki od lokat są coraz niższe