Czytasz dzięki

Odsetki od lokat szukają dna

opublikowano: 20-04-2020, 22:00

Banki obniżyły oprocentowanie lokat, ale nie wszystkie skopiowały to, czego dokonała Rada Polityki Pieniężnej

3 miesiące

Rynek zbyt optymistycznie podchodzi do luzowania polityki pieniężnej, a stopy będą stabilne w najbliższym czasie — mówił początku marca Adam Glapiński, prezes NBP. 17 marca w obliczu problemów, jakie może wywołać koronawirus, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy o 50 pkt baz., a w kwietniu zrobiła to raz jeszcze. Niektórzy uczestnicy rynku liczą na jeszcze jedną obniżkę i sprowadzenie stóp do zera, ale na razie sygnały z banku centralnego są jednoznaczne: o takim scenariuszu nie ma mowy.

Tymczasem niektóre banki już niemal dwa miesiące temu wyczuły, że stopy będą szły w dół, bo cięły oprocentowanie lokat. Decyzje RPP spowodowały tylko to, że takie ruchy stały się powszechne. Nie wszystkie banki obcięły jednak oprocentowanie o 100 pkt baz., co przemeblowało czołówkę rankingu „PB”. W zestawieniu lokat z dodatkowymi warunkami znalazły się mBank (obciął oprocentowanie o 0,5 pkt proc.), Idea Bank (obniżył stawkę o 0,8 pkt proc.) i Nest Bank (obniżka o 100 pkt baz.), oferujące 3 proc. W pierwszym przypadku depozyt mogą złożyć tylko nowi klienci, którzy założą konto osobiste. Limit wkładu jest niewielki, bo wynosi tylko 10 tys. zł. Tyle samo można zdeponować w Nest Banku. Również w tym przypadku jest to propozycja tylko dla nowych klientów, którzy założą konto osobiste. Analogiczne warunki konieczne stawia Idea Bank na lokacie Happy, przy czym tu zdeponować można nieco więcej, bo 20 tys. zł.

Poza podium wylądowała propozycja niedawnego lidera — Banku Millennium — który obniżył oprocentowanie lokaty Lubię to polecam z 4 do 2,5 proc. Nieznacznie mniej proponuje NeoBank na lokacie Gwarantowanej (2,4 proc.). Poza ścisłą czołówką są jeszcze dwa banki, proponujące 2 proc. — to BOŚ i Getin. 2 proc. wystarczy, by znaleźć się na podium zestawienia lokat bez dodatkowych warunków. Na jego najwyższym stopniu stanął Inbank (oferuje 2,15 proc.), a drugie miejsce zajmuje BFF (2 proc. na lokacie Facto). Trójkę uzupełnia Idea Bank, który w porównaniu z początkiem marca obniżył oprocentowanie lokaty Nr 1 z 1,7 do 1,6 proc.

6 miesięcy

Obniżka stóp procentowych sporo namieszała w rankingu lokat półrocznych, choć akurat na pozycji lidera od dawna zmian nie ma. Nest Bank przewodził z lokatą Witaj i stawką w wysokości 4 proc., teraz nawet po zmianie tabeli oprocentowania i obniżce do 3 proc. bank wyraźnie dystansuje rywali. Atut w postaci wysokości oprocentowania niweluje bardzo niski limit wkładu, sięgający 10 tys. zł. Jest to więc propozycja dla tych, którzy chcą zmienić bank i dostać niewielki bonus powitalny. Oprócz konieczności założenia rachunku osobistego trzeba zapewnić wpływ wynagrodzenia na Nest Konto w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł miesięcznie.

Na drugą pozycję awansował NeoBank, który na EnergoLokacie proponuje 1,9 proc. Zdeponować można nawet 1 mln zł, a jedyny warunek to posiadanie statusu nowego klienta. W Getin Banku oprocentowanie to 1,8 proc., a limit wkładu 200 tys. zł. Z oferty mogą skorzystać także obecni klienci banku, przy czym na lokacie można zdeponować tylko tzw. nowe środki. Takie samo oprocentowanie, tyle że niższy limit wkładu (30 tys. zł), proponuje Santander, którego obecność w czołówce rankingu to raczej wyjątek niż reguła. Lista warunków, które trzeba spełnić, by skorzystać z promocji, jest długa — trzeba złożyć wniosek o jedną z dwóch kart kredytowych (Platinum lub Silver) oraz zapłacić nią za zakupy lub usługi co najmniej 1500 zł łącznie w ciągu czterech miesięcy od podpisania umowy o kartę.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Trzeba też udzielić zgód marketingowych. W BOŚ Banku warunkiem skorzystania z ekoLokaty zyskownej (1,65 proc., limit to 200 tys. zł) jest natomiast posiadanie ROR z aktywną kartą debetową. Na tych, którzy nie chcą lub nie mogą spełnić dodatkowych kryteriów, czekają propozycje dwóch instytucji działających w Polsce poprzez oddział — to BFF z lokatą Facto (2,5 proc. — ta oferta nie zmieniła się w porównaniu z początkiem marca) i Inbank (2,25 proc. — to o 0,25 pkt proc. więcej niż dwa miesiące temu). Pozostałe propozycje są już wyraźnie słabsze, choć 1,7 proc. w skali roku w Toyota Banku to oferta porównywalna do tych, które wymagają spełnienia dodatkowych warunków. Jej słabością jest natomiast limit wkładu, wynoszący 18 tys. zł.

12 miesięcy

Zakładanie lokat traci sens — uważa Jarosław Sadowski, ekonomista Expandera. Jak przypomina, jeszcze w lutym oprocentowanie nowo zakładanych lokat wynosiło średnio 1,2 proc. Po dwóch obniżkach stóp procentowych coraz więcej jest ofert z oprocentowaniem niewiele wyższym od zera, np. 0,2 proc. lub nawet 0,01 proc. W niektórych bankach, wpłacając 10 tys zł na rok, otrzymamy więc odsetki wynoszące zaledwie 81 groszy — zwraca uwagę ekspert. W niektórych bankach z czołówki rankingu, opublikowanego na początku marca, cięcia oprocentowania odpowiadały obniżce dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Tak było np. w Nest Banku, który zmniejszył stawkę na lokacie Lojalnej z 2,4 do 1,4 proc. Podobnie stało się z lokatą Na nowe środki, na której odsetki spadły z 2,34 do 1,3 proc.

W poprzednim zestawieniu były to lokaty nr 1 i 2, obecnie zajmują pozycje 5 i 6. Nowym liderem został NeoBank, który nie zmienił oprocentowania energoLokaty. To oferta tylko dla nowych klientów, którzy mogą zdeponować nawet 1 mln zł. W BOŚ Banku limitu wkładu nie ma, a na 1,8 proc. liczyć mogą ci, którzy posiadają konto osobiste w tym banku i utrzymywać na nim będą średmiomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty. Ponadto w każdym z miesięcy trwania lokaty trzeba dokonać transakcji bezgotówkowych kartą o wartości co najmniej 300 zł. Podobnie jak w zestawieniu lokat półrocznych także w rankingu 12-miesięcznych wysokością oprocentowania wyróżniają się BFF i InBank, wyraźnie dystansujące konkurentów.

W pierwszym przypadku górnego limitu wkładu nie ma, dolny wynosi natomiast 5 tys. zł. W Inbanku też trzeba zdeponować co najmniej 5 tys. zł, natomiast maksymalna kwota to 50 tys. zł. Trzeba też pamiętać o limicie wkładu na wszystkich posiadanych lokatach w estońskiej instytucji — wynosi on 400 tys. zł. Co ciekawe, bank proponuje nawet 5-letnie lokaty. W przypadku najdłuższej stawka to 3 proc. w skali roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane