Czytasz dzięki

Odsetki od obligacji bez zmian

opublikowano: 25-11-2019, 22:00

Do końca roku nie zmienią się warunki oprocentowania obligacji oszczędnościowych — poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Do końca tego roku warunki oprocentowania wszystkich rodzajów obligacji oszczędnościowych utrzymane zostają na niezmienionym poziomie. Grudzień jest też ostatnim miesiącem, w którym można nabyć obligacje na koncie IKE-Obligacje w ramach tegorocznego limitu. W 2019 r. wynosi on 14,2 tys. zł — poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1,50 proc. w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 2,10 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym są oprocentowane odpowiednio: 2,20 proc. dla 3-latek, 2,40 proc. dla 4-latek oraz 2,70 proc. dla 10-latek. Ministerstwo informuje, że 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” są oprocentowane odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania. Dla papierów 3-letnich oprocentowanie jest wyliczane co pół roku na podstawie wartości sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze.

W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży utrzymanej na poziomie 1,25 proc. Ten sam mechanizm co dla 4-letnich obowiązuje również w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc. Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, PAP

Polecane