Odsetki od obligacji firm lepsze niż od lokat

  • Emil Szweda
opublikowano: 06-05-2013, 00:00

W ostatnich dwunastu miesiącach średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych spadło z 10,29 proc. do 9,14 proc. Średnie oprocentowanie lokat kwartalnych spadło w tym czasie z 4,56 do 3,33 proc.

W liczbach bezwzględnych zmiana jest niemal taka sama — średnie oprocentowanie lokat trzymiesięcznych skurczyło się o 1,23 pkt proc., zaś obligacji korporacyjnych o 1,15 pkt proc. Jednak w przypadku lokat jest to zmiana o 27 proc., a w przypadku obligacji o 11,3 proc. — stąd różnice wyrażone w procentach znacznie się powiększyły. Przed rokiem oprocentowanie obligacji firm przewyższało lokaty o 125 proc., dziś ta przewaga wynosi 171 proc.

W tym samym czasie niższe odsetki od detalicznych obligacji skarbowych oferuje również Ministerstwo Finansów. Przed rokiem obligacje dwuletnie (stałe oprocentowanie) dawały 4,75 proc. rocznego dochodu, dziś jest to 3,5 proc. Zmiany oprocentowania pozostałych serii sięgają od 1 do 1,5 pkt proc., przy czym w przypadku papierów cztero- i dziesięcioletnich obniżeniu uległa marża po pierwszym okresie odsetkowym (marża ponad inflację odpowiednio 1,25 i 1,5 pkt proc. W obecnych warunkach byłoby to 2,25 i 2,5 proc.). Przyczyna spadku oprocentowania dla wszystkich grup aktywów jest ta sama — spadek inflacji, który pociągnął za sobą spadek stóp procentowych w banku centralnym oraz rynkowych stóp procentowych WIBOR.

Zmiany oprocentowania nie odzwierciedlają w pełni spadku stóp WIBOR i należy przyjąć, że oprocentowanie lokat, obligacji skarbowych i korporacyjnych nadal będzie się obniżało. W przypadku obligacji korporacyjnych jest to przesądzone — oprocentowanie papierów o zmiennejstopie zmieniane jest w każdym nowym okresie odsetkowym (co kwartał lub co sześć miesięcy), zatem obecna średnia powstała na podstawie oprocentowania ustalonego w oparciu o wyższe stopy WIBOR, niż wynoszą one obecnie.

Jednak także i oprocentowanie lokat podąża za stawkami WIBOR i należy oczekiwać ich dalszego spadku, zaś oprocentowanie obligacji skarbowych, choć nie zmieniało się w ostatnich miesiącach, ustalane jest na podstawie rentowności obligacji skarbowych na rynku hurtowym. Ceny obligacji biją tam rekordy, co oznacza, że rentowności są najniższe w historii i tym samym mogą pociągnąć w dół oprocentowanie obligacji detalicznych (ofertę ustala się raz na miesiąc). W przypadku trzyletnich papierów skarbowych oprocentowanie w kolejnych okresach (poza pierwszym) równe jest sześciomiesięcznej stawce WIBOR, zatem spadek ich oprocentowania jest przesądzony (obecna stopa WIBOR6M to 3,03 proc.).

W przypadku obligacji korporacyjnych należy zwrócić uwagę na silny spadek średniego oprocentowania obligacji banków (korporacyjnych i spółdzielczych) — z 8,09 proc. przed rokiem do 6,27 proc. obecnie. Obok wpływu spadku WIBOR na średnią duże znaczenie ma także wzrost liczby notowanych instrumentów (głównie obligacji Getin Noble Bank — przed rokiem notował siedem serii, a obecnie piętnaście, w dodatku z niższą marżą).

Kontrakty FRA na stopy procentowe wskazują na spadek stóp WIBOR do 2,5 proc. za pół roku. Oznaczałoby to, że średnie oprocentowanie lokat może obniżyć się w okolice tych poziomów, oprocentowanie obligacji skarbowych do 3,0-4,0 proc., a średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych do 8,0-8,5 proc. w okresie trzech kwartałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda Obligacje.pl

Polecane