Odszkodowania z kieszeni Macierewicza?

AOP, IAR
17-03-2008, 09:05

W Departamencie Prawnym MON trwają prace nad tym, jak wyegzekwować pieniądze od Antoniego Macierewicza, jeżeli resort będzie musiał wypłacić odszkodowania dla osób, których nazwiska znalazły się wśród agentów WSI - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Dziennik wyjaśnia, że odszkodowania dla osób, które wniosły pozwy w związku z raportem z weryfikacji WSI, mogą kosztować MON kilkaset tysięcy złotych. Pierwszy korzystny wyrok już zapadł - sprawę w czwartek wygrał Jerzy M. Nowakowski, któremu ministerstwo ma wypłacić 30 tys. zł za podanie jego nazwiska w raporcie wśród agentów WSI.

"Rzeczpospolita" pisze, że w stołecznym sądzie jest 20 podobnych pozwów z żądaniami finansowymi. Jeśli wyroki będą podobne, suma odszkodowań może sięgnąć kilkuset tysięcy złotych.

Dziennik przypomina słowa ministra obrony Bogdana Klicha, który powiedział w sobotę, że jeżeli wyrok dotyczący wypłaty odszkodowania Nowakowskiemu będzie utrzymany, MON wystąpi wobec Antoniego Macierewicza "z oczekiwaniami finansowymi".

"Rzeczpospolita" ustaliła, że resort obrony już się zastanawia, jak odzyskać od byłego szefa komisji weryfikacyjnej sumy, które trzeba będzie wypłacić.

Według karnistów, nie ma przeszkód, by MON dochodził od Macierewicza zwrotu pieniędzy, które musi wypłacić za zamieszczenie w raporcie nieprawdziwych informacji. Jeśli sąd to potwierdzi, Macierewicz powinien, zdaniem ekspertów, ponieść konsekwencje, także finansowe.

Zdaniem Janusza Zemke, szefa Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, sądowa lawina dopiero ruszy, a odszkodowania mogą sięgać milionów złotych - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AOP, IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Odszkodowania z kieszeni Macierewicza?