Odtrutka na szok przedsiębiorców

opublikowano: 22-09-2019, 22:00

Podczas sobotniego konwentyklu PiS w Katowicach obchodzący imieniny premier Morawiecki przypomniał, że patronujący 21 września św. Mateusz był — zanim został apostołem i pierwszym ewangelistą — poborcą celnym i podatkowym.

Żydzi postrzegali go jako gorliwego sługusa rzymskich okupantów. Ale się nawrócił, życie zakończył ścięty, patronuje zaś m.in. celnikom, fiskusowi, straży granicznej oraz alkoholikom — czyli wszystkim dbającym o budżet. W Polsce tzw. dobrej zmiany nawet trudno się dziwić, że właśnie 21 września jest Dniem Krajowej Administracji Skarbowej — to nie żaden żart, lecz zapis ustawy.

Lider katowickiej listy PiS do Sejmu podpisał kolejną piątkę obietnic w dniu swoich imienin.
Zobacz więcej

Lider katowickiej listy PiS do Sejmu podpisał kolejną piątkę obietnic w dniu swoich imienin. Fot. Arkadiusz Ławrywaniec/Forum

Przypomnienie ewangelicznych korzeni stało się wartością dodaną zbiórki PiS, bo wiele tłumaczy. Jej lejtmotywem była jednak kontynuacja masówek połączonych hasłowo pierwszymi literami RO — tematem inauguracyjnej łódzkiej była ROdzina, zaś katowickiej ROzwój, czekają nas jeszcze dwie. Najważniejszym efektem konwentyklu z 21 września stało się ogłoszenie przez solenizanta tytułowej odtrutki. Mikro i mali przedsiębiorcy nie mogą się pogodzić z dekretowym, wyborczym podwyższeniem przez PiS tzw. płacy minimalnej, bez jakiegokolwiek powiązania jej ze wzrostem produktywności, przy demonstracyjnym zlekceważeniu Rady Dialogu Społecznego, powyżej oczekiwań związków zawodowych. Premier Mateusz Morawiecki podpisał nową piątkę obietnic, nazwaną „Paktem dla przedsiębiorców”. Przedstawiamy je poniżej, doceniając liczbową konkretność, poza ogólnikowym punktem piątym. Chyba nawet sami autorzy już zagubili się w gąszczu tych piątek, szóstek, trójek i pakietów Kaczyńskiego, Morawieckiego etc. Najnowsza jest oczywistym działaniem antykryzysowym, które ma udobruchać najmniejszych przedsiębiorców.

Na razie wiedzą oni tyle, że muszą sfinansować kiełbasę wyborczą rzuconą przez PiS najniżej opłacanym pracobiorcom. Spośród poniższej piątki mikroprzedsiębiorców dotyczy głównie punkt pierwszy, ale po przeliczeniu okazuje się iluzją. Jeśli mała firma zatrudnia z ogromnym trudem np. 8-9 osób, rzeczywiście z minimalnymi płacami, to obniżenie składki samego właściciela na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) absolutnie nie zrównoważy skokowego wzrostu płac pracowników i zwiększenia odpisu na FUS od ich wynagrodzeń. Św. Mateusz naprawdę miał — mowa o jego pierwszej profesji — takie elementarne wyliczenia w małym palcu…

Najnowsza piątka obietnic premiera

Składka na FUS mniejsza średnio o 500 zł miesięcznie od ryczałtowej dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód poniżej 10 tys. zł, a dochód poniżej 6 tys. zł. Składka na FUS ryczałtowa na dotychczasowych zasadach dla pozostałych przedsiębiorców. Podniesienie z 250 tys. do 1 mln EUR (a w przyszłości do 2 mln EUR) limitu rocznych przychodów przedsiębiorców, do którego PIT płacony jest ryczałtowo. Podniesienie z 1,2 mln do 2 mln EUR limitu rocznych przychodów firm, do którego CIT płacony jest według stawki 9-proc. Program bezpośredniego wsparcia innowacyjnych inwestycji sektora MSP, o łącznej wartości 1,123 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu