Odwrócony VAT kontra zatory

opublikowano: 09-10-2016, 22:00

Oprócz wad budowlańcy zaczynają dostrzegać także zalety proponowanych przez rząd zmian podatkowych. Poprawią one płynność przedsiębiorstw.

Brak unijnych inwestycji infrastrukturalnych mocno doskwiera firmom budowlanym. Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, twierdzi, że coraz częściej wpadają w zatory płatnicze. Problem może rozwiązać tylko wzrost zamówień, ale zaproponowane przez fiskusa zmiany podatkowe pomogą nieco go złagodzić. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić odwrócony VAT na niektóre usługi budowlane. Wówczas podatek będzie płacić jedynie finalny odbiorca. Zdaniem Jana Stylińskiego, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB), odwrócony VAT pozwoliłby firmom budowlanym uniknąć konieczności zapłaty podatku, zanim otrzymają wynagrodzenie. — Odwrócony VAT może mieć nieznaczny, pozytywny wpływ na płynność firm. Obecnie wykonawca, wystawiając fakturę VAT, musi odprowadzić podatek, zanim otrzyma zapłatę od kontrahenta. Obowiązek odprowadzenia VAT może pojawić się nawet wcześniej, bo już w chwili zakończenia robót budowlanych, przed podpisaniem protokołu odbioru i wystawieniem faktury — tłumaczy Jan Styliński. Nierzadko zdarza się, że zamawiający nie odbiera robót, bo ma do nich zastrzeżenia albo zwleka z zapłatą, więc przedsiębiorca musi zapłacić podatek z pieniędzy zarobionych na innym kontrakcie albo z oszczędności. Pogarsza to jego płynność albo powoduje zatory płatnicze. Przekonało się o tym wiele firm przed EURO 2012, kiedy okazało się, że wiele kontraktów wykonywanych na piłkarskie mistrzostwa było nierentownych. Wykonawcy nie mogli więc zapłacić podwykonawcom, którzy nie dość, że zostali bez pieniędzy, to jeszcze byli ścigani przez fiskusa za brak zapłaty podatku. Jest jeden szkopuł. Odwrócony VAT dotyczy wielu, ale nie wszystkich usług świadczonych na budowie. Firmy obawiają się, że ich działy księgowe zgubią się w gąszczu rozliczeń, a fiskus będzie wykorzystywać pomyłki do nakładania kar. © Ⓟ

JUŻ PISALIŚMY:„PB” z 4.10.2016 r.

PIERWSZE WRAŻENIE: Zmiany zaproponowane przez fiskusa branżowi menedżerowie przyjęli początkowo z niechęcią. Obawiali się bałaganu w rozliczeniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu