Odzysk baterii jest ważny dla natury i przemysłu

opublikowano: 20-07-2017, 22:00

Grupa Eneris objęła większościowy pakiet udziałów francuskiej spółki Recupyl. Rozpocznie recykling baterii i akumulatorów.

Francuska spółka wnosi działające zakłady oraz nowoczesne rozwiązania z dziedziny odzysku i recyklingu zużytych baterii i akumulatorów. Recupyl opracowała m.in. skuteczny i bezpieczny dla środowiska recykling akumulatorów litowo-jonowych, stosowanych od motoryzacji (e-mobility) i lotnictwa po przenośny sprzęt elektroniczny, w tym w telefonach komórkowych, tabletach i laptopach.

WIEDZA I TECHNOLOGIA: W skład akumulatorów i baterii wchodzą zarówno substancje niebezpieczne, jak i bardzo cenne, a ich zagospodarowywanie musi przebiegać w określonych warunkach.
Zobacz więcej

WIEDZA I TECHNOLOGIA: W skład akumulatorów i baterii wchodzą zarówno substancje niebezpieczne, jak i bardzo cenne, a ich zagospodarowywanie musi przebiegać w określonych warunkach. ARC

— Nabycie 97 proc. udziałów spółki Recupyl to ważny i logiczny krok w rozwoju Grupy Eneris. Dowód, że jako polski podmiot mamy możliwości operacyjne i finansowe, by przejąć zagraniczną firmę oraz stosowane przez nią technologie i rozwiązania. W ten sposób przyczyniamy się do rozwoju i wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Bardzo ważne są również aspekty ochrony środowiska i odzysku cennych surowców — podkreśla Artur Dela, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Eneris.

Recupyl ma ośrodek badawczo-rozwojowy we Francji, a także zakłady przemysłowe w Grenoble i pakiet większościowy w Recupyl Polska w Stanowicach koło Gorzowa Wielkopolskiego. To jeden z największych tego typu zakładów w Polsce, a jego możliwości przerobowe wynoszą 4 tys. ton akumulatorów i baterii, głównie przenośnych, rocznie. Powiązanie go z ogólnopolską strukturą Grupy Eneris pozwoli na zwiększenie ilości odzyskiwanych odpadów. Nowy właściciel przewiduje dalsze inwestycje w Recupylu w Polsce i we Francji, mające na celu rozwój usług oraz zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności technologicznej spółki. Wzrost zamożności Polaków oznacza zwiększenie sprzedaży drobnego sprzętu elektronicznego zasilanego przez różnego rodzaju akumulatory i baterie. Coraz bardziej zaawansowane są również branże, dla których podstawą są nowoczesne i wydajne źródła energii elektrycznej. Polski rząd przewiduje, że za 2-3 lata będzie jeździło ponad

tysiąc autobusów elektrycznych w miastach. Wzrośnie też liczba e-pojazdów osobowych i e-pojazdów wyspecjalizowanych — zasilanych przez akumulatory lub z napędem hybrydowym. To oznacza, że proporcjonalnie zwiększać się będzie konieczność ich odpowiedniego zagospodarowania, odzysku i recyklingu.

— W skład akumulatorów i baterii wchodzą zarówno substancje niebezpieczne, jak i bardzo cenne, a ich zagospodarowywanie musi przebiegać w określonych warunkach. To wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiednich technologii. Obecność spółki Recupyl i jej innowacyjnych rozwiązań w strukturach Grupy Eneris gwarantuje efektywność technologiczną, ekonomiczną i ekologiczną odzysku akumulatorów i baterii — mówi Magdalena Markiewicz, członek zarządu Eneris Surowce. Jak wynika z raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w 2016 r. do obrotu w Polsce wprowadzono ponad 131 tys. ton baterii i akumulatorów, w tym ponad 12,5 tys. ton ogniw przenośnych, 24 tys. ton urządzeń przemysłowych oraz ponad 94,6 tys. ton samochodowych. Poziom zbierania zużytych baterii i akumulatorów przenośnych wyniósł w Polsce w 2016 r. 39 proc., co oznacza o 6 pkt. proc. za mało od wymaganych prawnie 45 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu