Odzyskać, co się da

opublikowano: 18-10-2018, 22:00

W 2018 r. Veolia otworzyła we Francji pierwszy europejski zakład przetwarzający zużyte panele fotowoltaiczne.

W Rousset w Bouches-du-Rhône Veolia razem z partnerami PV Cycle i Syndicat des Énergies Renouvelables utworzyli linię recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Celem jest przetworzenie wszystkich rodzajów paneli fotowoltaicznych we Francji. Wykorzystując unikatową technologię, zakład będzie prowadził recykling 1800 ton paneli rocznie w 2018 r., aż do około 4 tys. ton w 2021 r. Surowce (aluminium, szkło, miedź) zostaną ponownie wykorzystane w różnych sektorach przemysłu zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Działania te są zgodne z europejską dyrektywą WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment), która zobowiązuje importerów i producentów paneli fotowoltaicznych do odbioru i recyklingu zużytego sprzętu.

To pierwszy zakład w Europie, w którym odzyskuje się surowce z paneli
fotowoltaicznych.
Zobacz więcej

ROUSSET:

To pierwszy zakład w Europie, w którym odzyskuje się surowce z paneli fotowoltaicznych. Fot. ARC

Wskaźnik odzysku wynosi 95 proc., co jest unikatowym wynikiem. Zakład będzie prowadził odzysk wszystkich materiałów tworzących panel fotowoltaiczny, który składa się w 65-75 proc. ze szkła, w 10 proc. z tworzyw sztucznych oraz z krzemu i metali.

Obróbka panelu trwa od 1 do 1,5 minuty. Oddzielane i izolowane są wszystkie materiały: od specjalnego szkła panelu fotowoltaicznego do ramy aluminiowej, skrzynki przyłączeniowej i kabli połączeniowych. Po odzysku materiałytrafiają do różnych sektorów przemysłu: szkło, w 2/3 odzyskane jako czysta stłuczka, jest wykorzystywane w hutach szkła, aluminiowe ramy w rafinerii, tworzywa sztuczne jako paliwo z recyklingu w cementowniach i krzem w sektorze metali szlachetnych.

We Francji w 2016 r. zainstalowano 55 tys. ton paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 6,8 GW. Zgodnie z celami francuskiego Ministerstwa Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii ma wzrosnąć do 20 GW w 2023 r. Branża fotowoltaiczna jest więc szybko rozwijającą się gałęzią przemysłu, dlatego zagospodarowanie odpadów staje się poważnym problemem. Do 2050 r. podaż paneli fotowoltaicznych wycofanych z eksploatacji osiągnie kilkadziesiąt milionów ton na całym świecie (w szczególności w Chinach, USA, Japonii, Indiach i Niemczech).

— Rousset jest pierwszym zakładem we Francji, reprezentującym nową gałąź przemysłu, który specjalizuje się w recyklingu paneli fotowoltaicznych, pokazując możliwości innowacji i przetwarzania odpadów. Jest to wiedza specjalistyczna, którą w przyszłości można powielić w nowych miejscach — wyjaśnia Bernard Harambillet, CEO Waste Solutions, Veolia we Francji.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) oszacowała dwa lata temu, że rynek recyklingu modułów fotowoltaicznych będzie warty w 2030 roku 450 mln dolarów, a w 2050 r. jego wartość wzrośnie do 15 mld dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy