OECD: poprawiły się perspektywy globalnej gospodarki

opublikowano: 01-12-2020, 12:01

OECD uważa, że perspektywa globalnej gospodarki poprawiła się pomimo drugiej fali pandemii w wielu krajach, dzięki pojawieniu się szczepionek na COVID-19 oraz rosnącej gospodarce Chin, informuje Reuters.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje w najnowszym raporcie 4,2 proc. wzrostu globalnej gospodarki w 2021 roku i jej zwyżkę o 3,7 proc. w 2022 roku. W 2020 roku globalna gospodarka ma spaść o 4,2 proc.

Reuters zwraca uwagę, że ekonomiści OECD zmienili prognozę podaną we wrześniu, według której spadek globalnej gospodarki w tym roku miał wynieść 4,5 proc., a wzrost w przyszłym roku o 5,0 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Wciąż nie wyszliśmy z lasu. Wciąż jesteśmy w trakcie kryzysu spowodowanego przez pandemię, co oznacza, że jest jeszcze mnóstwo do zrobienia – zastrzegł Laurence Boone, główny ekonomista OECD.

Organizacja prognozuje, że globalna gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii do końca 2021 roku, głównie dzięki wychodzącym szybko z kryzysu Chinom. Zastrzega, że sytuacja będzie różnić się mocno w poszczególnych krajach, bo gospodarki niektórych w 2022 roku nadal będą o 5 proc. poniżej poziomu sprzed kryzysu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane