OECD: wzrost ceny hamuje nadmierne spożycie alkoholu

opublikowano: 12-05-2015, 15:24

OECD ogłosiło, że podwyżka opodatkowania alkoholu, która przekłada się na 10 proc. wzrost ceny, jest najskuteczniejszym sposobem walki z jego nadmiernym spożyciem, donosi The Wall Street Journal.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje, że skutki nadmiernego spożycia alkoholu powodują, że PKB najbardziej rozwiniętych gospodarek jest o ok. 1 proc. niższy każdego roku. Eksperci organizacji zwracają uwagę, że nadmierne spożywanie alkoholu przesunęło się z ósmego na piąte miejsce w rankingu przyczyn śmierci i niesprawności na świecie w okresie 1990-2010. Obecnie jest już odpowiedzialne za większą ilość zgonów niż HIV/AIDS, przemoc i gruźlica razem wzięte.
 
- Koszt nadmiernego spożycia alkoholu dla społeczeństwa i gospodarki jest na świecie olbrzymi, szczególnie w krajach OECD – powiedział sekretarz generalny OECD Angel Gurría.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, wsj.com

Polecane